Hoşgeldiniz  

Osmanlı İmparatorluğu’nda Kadıaskerlik!!!

admin | 28 Ocak 2017 | Eğitim, Genel, Tarih

Kadıaskerlik, Orhan Gazi zamanına kadar geriye götürülebilmektedir . Osmanlılar bu kurumu Anadolu Selçukluları’ndan almışlardır. Çünkü Selçuklularda kadı-ül-leşker adı altında bu makam mevcuttu. Selçuklulardan önce Abbasilerde de kadıaskerlik mevcuttu.

Bu makama ilk atanan kişi Bursa kadısı Çandarlı Halil’dir. XV. yüzyılın sonlarını kadar tek bir kadıasker varken 1480 yılından sonra ikiye çıkarılmıştır. Anadolu ve Rumeli kadıaskerlikleri. Anadolu kadıaskeri boğazlardan itibaren devletin bütün doğu ve güney, Rumeli kadıaskeri ise Avrupa yakasındaki eyaletlerde bulunan kadıların işlerine bakardı. Rumeli kadıaskeri rütbece Anadolu kadıaskerinden önde idi. Divan’daki mevkileri vezirlerden sonra gelirdi.

Divan’a gelen adli ve hukuki meseleler kadıaskerlerin sorumluluk alanına girerdi. Divan-ı hümayun, aynı zamanda yargıtay hükmünde olduğu için, kaza mahkemelerinde halledilemeyen konular divan’da karara bağlanırdı. Divan’ın kararları kesindi. Bu yüzden kadıaskerler şer’i ve örfi hukuku iyi bilen, ihtisas sahibi ve tecrübeli kişiler arasından seçilirdi. Bu makama gelebilmek için devletin en büyük kazası olan İstanbul’un kadılığını yapmış olmak gerekirdi.

Kaynak: Osmanlı Müesseseleri Tarihi,

478 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım