Hoşgeldiniz  

Osmanlı İmparatorluğu’nda Defterdar ve Nişancının Görevleri!!!

admin | 12 Şubat 2017 | Genel, Tarih

Defterdar: Defterdar, devletin mili işlerinden sorumlu idi ve padişah adına hüküm yazmak yetkisine sahipti. Divan’da mali meseleler müzakere edilirken onun görüşü esas alınırdı. Arza veziriazam ve vezirlerle birlikte girerdi. Defterdar Fatih kanunnamesine göre tuğra ile hüküm yazdırmak ve göndermek yetkisine sahiptir. Defterdarın divandaki mevkii kadıaskerlerin alt tarafında idi. Divan-ı hümayunda başdefterdar üstte, diğer iki defterdar onun alt tarafında otururlardı.
Defterdar, devletin maliye bakanı durumundaydı. Topkapı Sarayı’ndaki defterdar kapısı denilen mahalde toplanan divanda devletin mili işlerini görür ve meseleleri hallederdi. Emrinde oldukça geniş bir memur kadrosu bulunuyordu.

Nişancı: Divan’daki yazışmalar,  tahrir işleri ve tuğra çekme işi Nişancı’ya aitti. Divan’dan çıkan kararların ferman, berat, hüküm, name-i hümayun vs. şekline getirilmesi nişancının maiyetindeki bürokrasinin görevi idi. Nişancı başlangıçta padişahın tuğrasını ferman, berat, name-i hümayun türü belgelere işlemekle görevli iken zamanla örfi hukukun en yüksek otoritesi haline gelmiştir. XVI. yüzyılın ünlü siması Gelibolulu Mustafa Ali, nişancının “müfti yan-ı kavanin-i padişahan” olduğunu kaydeder. Şeyhülislam nasıl şer’i hukuk konusunda fetva veriyorsa, örfi hukuk konusunda da nişancı son sözü söylerdi.

Kaynak: Osmanlı Müesseseleri Tarihi,

559 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım