Hoşgeldiniz  

Osmanlı Hanedanı ve Devletin Kuruluşu!!!

admin | 21 Ocak 2017 | Genel, Tarih

Selçukluların küçük bir uç beyliği olan Osmanlıların zamanla büyük bir dünya devleti olarak yükselmeleri tarihçilerin ilgisini çekmiş ve bu devletin doğuşu ve harredanın kökeni üzerinde birçok araştırmalar yapılmasına sebep olmuştur. Fakat devletin ortaya çıktığı dönem ile Osmanlı hanedanı hakkında bilgi veren kaynakların umumiyetle sonraki devirlere ait oluşu, yani çağdaş kaynaklardan yeterli bilgi elde edilemeyişi yüzünden  hanedanın kökeni ve Osmanlı devletinin kuruluşu hakkında birbirinden farklı pek çok teori ortaya atılmıştır.

Bu teorilerden bazılarına göre Osman Gazi, ihtida etmiş bir Rum, bazılarına göre sonradan Müslüman olmuş bir putperest, bazılarına göre Moğol asıllıdır. Osmanlı devletinin kuruluşunu bazı tarihçiler Bizans Rumlarına, bazıları yeni Müslüman olmuş olan Osmanlılar’ın gaza ve cihada sarılmalarına, bazıları XIII. yüzyılın ikinci yarısında uçlarda meydana gelen nüfus kesafetine vs. bağlamışlardır. Bu teorilerden her birinde doğruluk payı vardır ancak tek başlarına Osmanlı devletinin kuruluşunu izaha yetmezler. Bu husus halen tarihçiler için ilgi alanı olmaya devam etmektedir.

Osmanlılar kendilerini, Oğuzlar’ın Bozok koluna mensup Kayı boyuna bağlarlar. Osmanlı paraları üzerindeki Kayı boyu damgası bu konuda en sağlam delillerden birini teşkil eder. Modern tarihçilerin bir çoğu da bu görüştedirler. XV. yüzyıldaki Osmanlı tarihçileri Osman Gazi’yi Oğuz Han’a bağlarlar. Ancak Osman Gazi’nin babası Ertuğrul Gazi’den öncesine ait aile şeceresinde ihtilaf vardır.

Osmanlı hanedanının teşekkülü Anadolu Selçuklu Devleti’nin bir uç beyi iken 1299 yılında Karacahisar’ın fethi ile buraya kendi adına kadı ve sancak beyi tayin eden yani istiklalini ilan eden Osman Gazi ile başlar. Bu sebeple hanedana Osmanlı hanedanı ve devlete de Osmanlı devleti denilmiştir. Osmanlılar ise devletlerinin adını resmen Devlet-i Aliyye şeklinde kullanmışlardır.

Kaynak: Osmanlı Müesseseleri Tarihi,

482 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım