Hoşgeldiniz  

Osmanlı Döneminde Fransa İle Olan İlişkiler!!!

admin | 29 Ekim 2016 | Genel, Tarih

adsiz3

Osmanlı Fransız ilişkileri ilk defa Fransa kralı Fransuva’yı, Şarlken’den kurtarmak için Osmanlıların yaptığı Mohaç Meydan Muhaberesi ile Kanuni Döneminde başlamıştır. Kanuni, hrıstiyan birliğini bozmak ve Akdeniz ticaretini canlandırmak için Fransızlara 1535 yılında kapitülasyonlar verdi. 1740 yılında yapılan Belgrad Antlaşması ile arabuluculuk yapan Fransa, kapitülasyonların sürekli hale gelmesini sağladı,

Osmanlılar; Fransız İhtilali’nden sonra kurulan Fransız yönetimini tanıdı, Fransa; İngiltere’nin sömürgelerine göz dikti ve sömürgelerine giden yolu kesmek için Osmanlı yönetimindeki Mısır’ı işgal etti. Ancak Napolyon ilk yenilgisini Nizam-ı Cedid askerlerinden Akka’da aldı ve bölgeden çekildi. Fransa kapitülasyonlardan hem faydalandı hem de Osmanlı aleyhine bütün ittifaklara katıldı, Fransa, Osmanlı devletinin Kuzey Afrika’daki topraklarına göz dikti. Cezayir ve Tunus’u 1881 yılında işgal etti.

napolyon-bonapart

Balkan milletlerini Osmanlılar aleyhine kışkırttı, Yahudileri Filistin’de devlet kurmaya yardım etti. Bütün bu gelişmeler sonucunda Osmanlı, İngilizlere yanaştı ancak İngiltere’nin Mısır’ı işgali üzerine Osmanlılar yeniden Fransız yanlısı bir politikası izlediler, Fransa; I. Dünya savaşında, İtilaf devletleri saflarında Osmanlı devletine saldırdı ve savaş sonunda Osmanlı topraklarını paylaşan ve işgal eden devletler arasına katıldı.

816 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım