Hoşgeldiniz  

Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşı Girme Nedenleri!!!

admin | 23 Ekim 2016 | Genel, Tarih

osmanliordusu

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşının başlamasıyla birlikte tarafsızlığını korudu. Ancak bir takım tedbirlerde aldı. Bunlar;

Genel seferberlik ilan edildi,

Boğazlar kapatıldı,

Kapitülasyonlar tek taraflı olarak kaldırıldı.

19. yy sonlarına doğru Osmanlı devleti ile Almanya arasında yakınlaşmaya rağmen Osmanlı Trablusgarp ve Balkan Savaşları’nda umduğu yardımı alamadı. Bu nedenle Osmanlı Devleti ilk olarak İngiltere’ye daha sonrada Fransa’ya ittifak teklifinde bulundu. Ancak itilaf devletleri bu talebi reddetti.

İtilaf devletlerinin Osmanlı Devleti’nin tarafsızlığını istemelerinin ve ittifak yapmamalarının nedenleri;

Osmanlı topraklarının ittifak devletlerince paylaşılmak istenmesi,

Osmanlı devletinin askeri ve ekonomik yönden zayıf olması,

Boğazları kullanmak, yeni cephelerin açılmasını önlemek ve İngiltere’nin Uzak Doğu sömürge yollarını güvenlik altında tutmak,

İtilaf devletlerinin Osmanlı devleti topraklarını, Rusya’ya kaptırmak istememesi,

Osmanlı devletinin, İtilaf devletlerinden kapitülasyonların kaldırılmasını, Ege adalarının geri verilmesini ve Mısır sorununun çözümlenmesini istemesi,

kaiser_wilhelm_08

Bunun nedeni Osmanlı devletinin, İtilaf devletlerinden; kapitülasyonların kaldırılmasını, Ege adalarının geri verilmesini ve Mısır sorununun çözülmesini istemesiydi. Ancak itilaf devletleri bu isteklere olumlu bakmamakla birlikte Osmanlı Devleti’ni parçalamak istiyorlardı. Osmanlı devleti böyle bir savaşın dışında kalamayacağı ve savaşın içine çekileceğini bildiği için Almanya’ya ile ittifak yaptı. Bunda İttihat ve Terakkicilerin savaşı Almanya’nın kazanacağına olan inançları da etkili oldu. Marn Savaşında yenilen Almanya, Osmanlı devleti ile ittifak yapmayı kabul etti.

Böylece Almanya;

Osmanlı’nın savaşa girmesiyle açılacak yeni cephelerle rahatlayacak,

Osmanlı Devleti’nin Jeopolitik konumundan faydalanacak, Boğazları ve İngiltere’nin Uzak Doğu’ya giden sömürge yollarını elde edecek,

Osmanlı padişahının halifelik konumundan yararlanarak tüm İslam dünyasını savaşa sokacak, İngiltere’yi zor durumda bırakacak,

Osmanlının asker gücüyle Alman teknolojisini birleştirecek,

Berlin-Bağdat demiryolu hattını kuracak, Musul ve Kerkük petrollerinden faydalanacaktı.

Osmanlı Devleti’nin I. Dünya Savaşındaki amacı;

İttihat ve Terakki fırkasının Alman hayranlığı ve ıslahatlarda Almanya’dan faydalanılması, ayrıca prestij kazanılacağı düşüncesi,

19. yy sonları ve 20 yy başlarında özellikle Balkanlarda kaybedilen yerlerin geri alınmak istenmesi,

Kapitülasyonlar ve Duyun-u Umumiye borçlarından kurtulmak,

Yunan Megola İdeasına engel olmak ve Ege adalarını geri almak,

Emperyalist devletlere karşı kendini savunacak gücü olmadığından siyasi yalnızlıktan kurtulmak istemesi,

Devlet adamlarının Alman yardımıyla ülkenin kalkınabileceğine inanması ve Almanların savaşı kazanacağına inanmaları,

Turancılık politikasını hayata geçirmek istemeleri I. Dünya Savaşı’na girilmesine neden olmuştur.

I. Weltkrieg 1914 - 1918 Orientalischer Kriegsschauplatz: Während der Kämpfe um die Dardanellen. Türkische Maschinengewehrstellung mit deutschen Offizieren. Die Türkei war im I. Weltkrieg Verbündeter der Mittelmächte (Deutschland und Österreich-Ungarn).

I. Weltkrieg 1914 – 1918
Orientalischer Kriegsschauplatz: Während der Kämpfe um die Dardanellen.
Türkische Maschinengewehrstellung mit deutschen Offizieren. Die Türkei war im I. Weltkrieg Verbündeter der Mittelmächte (Deutschland und Österreich-Ungarn).

İtilaf devletleri Osmanlı devletini savaşa girmemesi koşuluyla kapitülasyonları kaldıracaklarını ve parasal yardımda bulunacaklarını bildirdiler. Ama Osmanlı devleti bu önerilere karşılık kapitülasyonları tek taraflı olarak kaldırdı. İtilaf devletleri buna da razı oldular ne var ki Osmanlı devleti Almanya’nın yanında savaşa girmeye karar verdi.

Almanlarla, Osmanlı yönetimindeki ittihatçıların karşılıklı beklentileri sonucunda iki taraf arasında gizli bir savaş protokolü imzalandı, bir süre sonra Osmanlı’ya sığınan Goben ve Bresleau adında iki Alman gemisini satın aldığını açıkladı ve adını Yavuz ve Midilli olarak değiştirdi. Türk donanmasıyla beraber Karadeniz’e açılıp Rus limanlarını bombalamalarıyla Osmanlı devleti savaşa girdi.

Bu olay üzerine Rusya, 1 Kasım 1914 yılında Osmanlı devletine savaş açıp Kafkasya’da saldırıya geçti. 5 Kasım 1914 yılında İngiltere ve Fransa, Osmanlı devletine savaş ilan ettiler. Osmanlı devleti de 12 Kasım 1914 yılında Rusya, İngiltere ve Fransa’ya savaş açtı. Böylece Osmanlı Devleti I. Dünya savaşına resmen dahil oldu.

Osmanlı devletinin savaşa girmesiyle; yeni cepheler açıldı, savaş alanı genişledi, Almanya’nın savaş yükü azaldı. İngiltere Kıbrıs’ı topraklarına kattığını açıkladı, Osmanlı tek taraflı olarak kapitülasyonları kaldırdığını ilan etti.

Osmanlı Devleti I. Dünya savaşında döneminde 400 milyon TL harcama yaptı. Aylıkların yarısı yarısı ödendi, yarısı için memur alacaklı kılındı. Ordunun ihtiyaç duyduğu araç, gereç ve erzaka Tekalif-i Harbiye adı altında bedeli kısmen veya tümüyle ileride ödenmek kaydıyla el konuldu. Ancak tüm bu tedbirlere rağmen savaş masrafları karşılanamayınca Almanya’dan 150 milyon mark borç alındı. Ancak alınan bu borçlarda masrafları karşılamaya yetmedi.

2.850.000 kişilik bir ordu silah altına alındı. Bunların çoğunun üretimde çalışan genç nüfus olduğu düşünülüp %80’inin tarımla uğraştığı göz önüne alınırsa büyük miktarda insanın tarımsal üretimden çekildiği görülür.

955 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım