Hoşgeldiniz  

Osmanlı Devletinde Osman Bey ve Orhan Bey Dönemi!!!

admin | 18 Şubat 2016 | Genel, Tarih

Osman Bey; Osmanlı İmparatorluğunun kurucusudur. 1299 ile 1326 yılları arasında yaşamıştır. Kayı aşiretini beylik haline dönüştürmüştür.

Osman Bey Dönemi Osmanli Haritasi

Amcası Dündar Bey’i ortadan kaldırarak gücünü artırdı. İlk önemli başarısı İnegöl tekfurlarını yenerek Karacahisar’ı almasıdır. Bizans İmparatorluğuyla yapılan ilk savaş olan Koyunhisar Savaşı (1302) kazanılarak Yarhisar, Kulucahisar, Karacahisar, Koyunhisar, Yenişehir ve İnegöl dolayları fethedildi. İzmit’in fethinin yolu açıldı.

Bursa’nın fethine başlandı; ancak düzenli ordu olmadığı için Bizanslılara ait bu önemli şehir alınamadı. İlk Osmanlı parası (mangır) Osman Bey zamanında bastırıldı. Ahi reislerinden Şeyh Edebali’nin kızıyla Bala Hatun ile evlenerek ahilerin desteğini aldı.

osman_gazi

Orhan Bey: Osman Bey’den sonra yerine geçmiştir. 1326-1362 yılları arasında yaşadı. Bursa’yı 1326 yılında fethedilerek başkent yapıldı, İznik ve İzmit fethedildi. Bizansla bu dönemde Maltepe yani Palekanon Savaşı 1329 ve Bizanslıların Anadolu yönündeki direnişi kırıldığı gibi Kocaeli Yarımadası’nın fethi tamamlandı.

Orhan Gazi Donemi Osmanli Haritasi

Osmanlı’da ilk denizcilik faaliyetleri başladı. Hacı İlbey, Evrenos Bey gibi değerli komutanlar Osmanlı himayesine girdi. Bizans İmapartorluğundan Çİmpe Kalesi alınarak ilk defa Rumeli’ye 1353 yılında geçildi. Türkmenler, Balkanlara yerleştirilerek iskan politikası uygulandı.

Bizans’ın, Anadolu’da etkinliği sona erdi. Karasioğulları, 1345 yılında Osmanlı egemenliğine girdi. Böylece ilk kez bir Türk beyliği Osmanlı himayesine girdi ve Anadolu’daki Türk birliğinin sağlanması yolunda ilk önemli adım atıldı. Rumeli’ye geçişte Karasioğulları donanmasından yararlanıldı.

silgikalem_1274631210

İzlenen iskan politikası ile fethedilen yerlerin güvenliği sağlanmış, boş sahalar yerleşime açılmış ve göçebe Türkmenler yerleşik hayata geçirilmiştir. Ankara fethedilerek ahiler egemenlik altına alındı. Yaya vee müsellem adıyla ilk düzenli ordu kuruldu. İlk medrese İznik ve Bursa’da açıldı. İlk divan örgütü kurulmuştur, ilk adli örgüt oluşturulmuş, kadı ve subaşılar görevlendirilmiştir. Sancak sistemi oluşturulmuştur. İlk gümüş akçe bastırılmıştır. Beylik, devlet haline dönüştürülmüştür.

5789 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım