02 Nisan 2016

Osmanlı Devletinde Devlet Anlayışı!!!

Osmanlı Devletinde Devlet Anlayışı!!!

Orta Asya Türk geleneğine bağlı olan Osmanlı’da zaman içerisinde feth edilen yerler ile Türk-İslam devletlerinin etkileri görülür. Osmanlılar geçmişten aldıkları yönetim, askerlik kültürü ve medeniyet alanlarındaki mirası, yaşadıkları dönemin koşullarına uygun olarak geliştirmişlerdir.

Osmanlı Devleti bir İslam devletiydi. Osmanlının yönetim merkezi İstanbul’du. Kuruluş döneminden itibaren merkezlerin sürekli batı yönünde yani Söğüt, Karacahisar, Bilecek, Bursa, Edirne ve İstanbul olduğu görülür.

ordu

Merkeziyetçi bir yapıya sahip Osmanlı, sömürgeci bir anlayış görülmez. Ülkede ilim, eğitim, sağlık, bayındırlık ve sosyal hizmetler o dönemde Vakıflar tarafından gerçekleştirilmektedi. Tanzimat Fermanı ile halkın devlet için değil, devletin halk için kurulmuş olduğu fikrine ağırlık verilmiştir. Sultan Abdülmecit kanun gücünün üstünlüğünü kabul etmiş, Osmanlı’nın kanun ve devlet anlayışına ve idari prensiplerine yeni kavramlar getirmiştir.

Anayasa’da I. Meşrutiyet’in ilanı ile padişah yetkilerine bir sınırlama getirilmedi. Son söz yine padişahındı. II. Meşrutiyetin ilanı ile padişahın yetkilerine az da olsa sınırlama getirildi ve meclisin yetkileri arttırıldı. Adalet, hoşgörü ve himaye Osmanlı yönetim sistemlerindendir. Devleti meydana getiren ana unsurlar; Halk, yurt, egemenlik ve bağımsızlıktan oluşmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.