Hoşgeldiniz  

Osmanlı Devleti Kurulurken Ön Asya, Balkanlar ve Avrupa’daki Siyasi Durumu!!!

admin | 16 Şubat 2016 | Genel, Tarih

Osmanlı Devleti kurulurken Ön Asya’ya bakıldığında; Anadolu, İran, Mezopotamya, Filistin, Arabistan, Mısır ve Ürdün’ü içine alan bölgelere Ön Asya, Yakın Doğu ya da Orta Doğu denilmekteydi. XIV yüzyılda başlarında Yakın Doğu’nun en güçlü devleti Memluklülerdi. Yakın Doğu’ya egemen olmuşlar, Haçlılar ve Moğallarla savaşmışlardı. Baharat yoluyla sayesinde zenginleşmişlerdi. Ayrıca Abbasi halifesinin burada bulunması Memlukluler’e din bir üstünlük sağlamıştır.

osmanli-beyligi-kurulus-donemi-1299-1326

15 yüzyılda Anadolu’da; İlhanlılar, Anadolu Selçuklu devleti, Bizan imparatorluğu, Trabzon Rum imparatorluğu, Ceneviz ticari kolonileri, Güneydoğu Anadolu’da Memluklular, Batı Anadolu’da Türkmen beyleri, Ege ve Akdeniz kıyılarında Venedik ticari kolonileri bulunmaktaydı.

Anadolu’da siyasi olarak kontrol altında değildi. 1243 Kösedağ savaşında mağlup olan Anadolu Selçuklu Devleti, Beylik ve Trabzon Rum İmparatorluğu, İlhanlılar yani Moğallar’a bağımlı hale geldi.

15 yüzyılın başında Anadolu’daki toprakların büyük bir bölümü kaybeden Bizans, Anadolu’da Marmara denizi ve Kocaeli Yarımadası ile Balkan yarımadasında Trakya’ya egemendi.

Balkanlar ve Avrupa’ya Bakıldığında: bu dönemde Avrupa devletleri siyasi birlik yoktu. Feodal rejim hakimdi. En güçlü devlet Roma-Germen İmparatorluğu idi. Ayrıca yine bu dönemde İngiltere ve Fransa arasında Yüzyıl Savaşları vardı.

1699-1913 Osmanlı Devleti

Kafkaslardan ve Urallardan Doğu Avrupa’ya kadar olan bölgede zamanın en güçlü devletlerinden biri olan Altın orda Devleti varlığını sürdürmekteydi. Doğu Avrupa’daki birçok Slav topluluğu bu devlete bağlıydı.

14 yüzyılda Balkanlar: Bulgar krallığı, Sırp krallığı, Bosna, Hersek, Arnavut, Eflak ve Boğdan beylikleri vardı. Balkanların en güçlü devleti Sırp krallığıydı. Bizans iç isyanlar nedeniyle Balkanlardaki egemenliğini kaybetti. Bu dönemde Balkanlardaki Hıristiyan birliği Katolik ve Ortodoks mezhepleri olarak devam ediyordu. Balkan ulusları arasında mezhep kavgalarından dolayı sürekli çatışmalar yaşanıyordu. Balkan halkı ağır vergiler ve adeletsiz yönetim karşısında eziliyordu. Bu durum Osmanlı beyliğinin büyüyerek Osmanlı İmparatorluğu olmasında önemli rol oynamıştır.

1480 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım