01 Aralık 2016

Oselot Nedir? Özellikleri nelerdir?

Oselot Nedir? Özellikleri nelerdir?

ocelot

Etçiller takımının kedigiller familyasından bir memeli türüdür. Latince adı Panthera pardalistir. Boyalı Leopar diye de bilinir. Güney Amerika’da yaşayan orta irilikte bir hayvandır. Omuz hizasında yüksekliği 50 cm uzunluğu ise kuyruğu ile birlikte 1,4 metre kadardır. Tüylerinin renkleri kedigillerin çoğundan daha çeşitli olduğundan kürkü değerlidir. Kafası ve sırtı kum sarısı, yanları gümüş rengi, karnı ise daha soluk tonlardadır. Başında ve boynunda yer alan uzunlamasına siyah çizgiler gövde üzerinde siyah beneklerle bölünmüştür.

Oselot kendi iriliğindeki hayvanları kolaylıkla avlayacak güçte olduğu halde daha küçük canlılarla beslenir. Hatta köylerin yakınlarına kadar sokularak evcil hayvanları bile yiyebilirler. İnsanlara karşı saldırgan olmayan bir hayvandır. Yaşadığı bölge Teksas’ın güneyinden Panama boyunca Brezilya ve Bolivya’ya kadar uzanır.

tx-ocelot

Oselotun davranışları konusunda bilinen azdır. Yuvası kayalıklardaki küçük mağazalar ya da içi boş ağaç kütükleridir. Yavruların postu doğuştan ergininki kadar renklidir, fakat daha koyu tonlardadır. Oselotlar tutsak yaşamaya kolay uyum gösterirler. Bu nedenle birçok hayvanat bahçesinde bulunurlar.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.