Hoşgeldiniz  

Oropendola Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 01 Aralık 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

crested_oropendola_psarocolius_decumanus_insularis

Ötücükuşlar takımından Amerika sarı asmagiller familyasından 12 kuş türüne verilen genel bir addır. Bu kuşlar Meksika’dan, Orta Amerika ve güneyde Arjantin’in kuzeyine uzanan bölgeye yayılmıştır.

Oronpendolalar iri kuşlardır. Kimi türlerin erkekleri dişilerinden daha iri ve tüyleri daha parlaktır. Bütün yıl boyunca sürü halinde yaşarlar, birlikte yuva yapar, avlanır ve tünerler. Ormanlarda, orman kenarlarında, ormanların içinden akan nehir kenarlarındaki ağaçlarda ve kırlardaki ağaç kümelerinde rastlanır.

En iyi bilinenlerinden biri tepelioropendoladır. Panama’dan Kolombiya, Venezuela, Ekvador, Peru, Guyana, Brezilya, Bolivya, Paraguay ve Arjantin’in kuzeyine kadar uzanan kesimlerde yayılmıştır. Tüylerin bir kısmı parlak siyah sırtın orta kısmı, butları ve alt kısımları kestane rengidir. Uzun kuyruğunun ortasındaki tüyler siyah, dıştakiler ise sarıdır.

Güçlü gagası, açık sarı gözleri mavidir. Erkekleri 280-290 gr ağırlında olabilir, dişiler ise ancak 145-170 gr gelir. Erkeklerinin tepesinde birkaç tane uzun ve dar tüy vardır. Meyvelerle beslendikleri için meyve bahçelerine çok zarar verirler. Oropendolalar böceklerle de beslenirler.

Tepelioropendola koloniler halinde yuva yapar. Yuvalarını pamuk ağaçları ve palmiyeler gibi yüksek ağaçlar üzerine kurarsa da alçak ağaçlar üzerine kurarsa da alçak ağaç kümeleri üzerine de kurmaktadır. Tepede bir giriş deliği bulunan ilginç bir yapıdır. Tabanı kuru otlarla kaplıdır, yumurtalar buraya bırakılır. Tamamen yaprak liflerinden yapılmış olup bu yuva yüksek bir dalın ucuna bağlanır. Rüzgarda sallanır ve çoğu zaman da fırtınalarda koparak yere düşer. Yuvanın yapımı 9-25 gün sürebilir. Yuvayı yapmak, kuluçkaya yatmak ve yavruları beslemek dişi kuşun görevidir.

Rancho Naturalista, Costa Rica

Kolonilerdeki yuva sayısı 2-40 arasında değişebilir. Yumurtalar armut biçiminde ve beyaz renklidirler, üzerinde mor benekler ve çizgiler vardır. Kuluçka devresi 17-18 gündür. Yavrular 31-36 gün yuvada kalırlar. Dişi kuş 23-26 gün yuvada tüneyerek yavrularını korur. Yavrular yuvadan ayrıldıktan sonra gürültücü sürüler halinde uçuşurlar; kondukları meyve ağaçlarında, uzun süre öterek, dişi kuşları kendilerini beslemeye çağırırlar.

Erkek kuşlar, yuva yapılırken kolonide bulunurlar. Gösteri yaptıkları sırada bir dala konarlar ve başları ayaklarına değene kadar gagalarını aşağıya doğru eğerler. Bu arada tüylerini kabartarak, açılan kanatlarını da sırtları üzerinde birleştirirler. Tüylerin kabartılması ve titretilmesi sonucunda hışırtılı sesler ortaya çıkar. Kanatlar açılırken kuyruk yukarıya, sırtla bir dik açı meydana getirecek biçimde kaldırılır. Erkek oropendolarla, gösteri sırasında kulak tırmalayan sesler çıkarırlar.

Tepeli Oropendolanın yakın bir akrabası da zeytin yeşili ve kestane renginde olan yeşil oropendoladır. Bu kuş da aynı şekilde gösteri yapar, yalnız başını öne doğru çok eğdiğinden, takla atacak gibi durur ve sanki baş aşağı asılıymış gibi görünür.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi

574 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım