25 Kasım 2014

OPEC Nedir? Dünya’daki Petrol İhracı Açısından Önemi Nedir?

OPEC Nedir? Dünya’daki Petrol İhracı Açısından Önemi Nedir?

OPEC Nedir? Dünya’daki Petrol İhracı Açısından Önemi Nedir?

OPEC açılım olarak; Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ya da OPEC anlamına gelir. Petrol ihraç eden ve bilinen dünya petrol rezervlerinin üçte ikisini ellerinde bulunduran 13 ülkenin oluşturduğu konfederasyondur.

İlk olarak ham petrol fiyatlarındanki düşüşü durdurmak gayretiyle Venezuale’nın teklifiyle kurulan teşkilata; Venezuela, İran, Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt katıldı. Daha sonra sırasıyla Katar, Libya, Endonezya, Abudabi, Birleşip Arap Emirlikleri, Cezayir, Nijerya, Ekvator ve Gabon katıldı. OPEC’in başlangıçta Ceneviz’de olan merkezi 1965’te Viyana’ya taşındı. Teşkilatın takip edeceği politikalar üye ülkelerin temsilcilerinin katıldığı, yılda en az iki defa toplanan konferanslarda tespit edilir. Kararlar oybirliğiyle alınır. Üye ülkeler tarafından tayin edilen yönetim kurulunun başkanı konferans sırasında seçilir. Viyana’da bir idare ve araştırma sekterliği vardır.

Organizasyonda bulunan üyeler giriş tarihlerine göre şöyledir;

Angola (10 Ocak 2007), Libya (Aralık 1962), Nijerya (Temmuz 1971), Cezayir (1969), İran (Eylül 1960), Irak (Eylül 1960, 1998’den beri OPEC üretim kotalarını kabul etmemekte), Kuveyt (Eylül 1960), Katar (Aralık 1961), Suudi Arabistan (Eylül 1960), Birleşik Arap Emirlikleri (Kasım 1967), Venezuela (Eylül 1960), Ekvator (Kasım 2007), Endonezya (Aralık 1962 Üyelik görüşme altında çünkü Endonezya OPEC tarafından artık net petrol ihracatçısı olarak kabul edilmemekte),

Eski Üyeler: Gabon (1975’den, 1995’e kadar üye olarak kalmıştır.)

Üyelik Bekleyenler: Bolivya, Meksika, Sudan ve Suriye OPEC’e katılmaya davet edildiler.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.