Hoşgeldiniz  

Öküzkurbağası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 11 Aralık 2016 | Genel, Hayvanlar Alemi

İkiyaşayışlılar sınıfının kurbağalar takımının su kurbağasıgiller familyasından 3 türe verilen genel bir addır. Çok iri olan bu kurbağaların erkekleri öküz böğürmesini andıran sesler çıkarırlar. Türlerin üçü de aynı bölgelerde yaşarlar.

Amerika öküzkurbağası Bana Catesbeiana’nın uzunluğu 20 cm kadardır. Genellikle dişileri daha iri olur. derisi yeşil sarı arası soluk bir tondadır ve üzerinde küçük siğiller vardır. Tamamen sucul olan bu kurbağa durgun su birikintilerinde yaygındır. Çok iyi sıçrar; bir sıçrayıştı 5 metre yakın mesafe aşabilir.

Amerika öküzkurbağaları kış uykusundan mayıs ayında çıkarlar; üreme dönemleri ise temmuza kadar sürer. Tetarilerin uzunluğu 15 cm kadardır, kurbağa görünümüne geçmeleri 3 yıl sürer. Ergin öküzkurbağaları ağızlarına sığacak irilikteki herşeyi yerler. Sıçanlar, kertenkeleler, kuşlar, balıklar, semenderler ve öbür kurbağalarla beslenirler.
Afrika öküzkurbağası yani Pyxicephalus Adspersus’un uzunluğu 22,5 cm bulur. Bu türün erkeği daha iridir. İri gövdeli, zeytin yeşili renkli bu kurbağanın sırtında uzunlamasına yer alan deri katanları vardır. Ağzı çok geniş olup, kenarları geride omuzlara kadar uzanır. Alçenede dişe benzeyen üç tane çıkıntı vardır.

Kuru mevsimi çamur tabakası içinde gömülü geçirdikten sonra yağmurların başlamasıyla birlikte sığ su birikintilerinde toplanıp çiftleşmeye başlarlar. Genellikle, erkekler yumurtadan çıkan tetarileri korumak için üreme bölgesinde dururlar. Ancak yakalanan birçok afrika erkek öküzkurbağasının karnından hemen her zaman tetarilere rastalanabilir. Sağ kalan tetariler, 7 hafta kadar sonra 2,5 cm uzunluğunda küçük kurbağalar olurlar.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

676 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım