Hoşgeldiniz  

Öksürüğe İyi Gelen Çaylar Hangileridir?

admin | 05 Mayıs 2015 | Genel, Sağlık

Öksürüğe iyi gelen çaylara kısaca değinecek olursak; nane çayı, zencefil çayı ve adaçayından oluşmaktadır. Bu çayların içerdiği vitamin ve mineraller, hastalık nedeniyle oluşan öksürüğün dışında, hapşırmalarınızı, ağrılarınızı, burun akıntısını hafifleterek hastalığın süresini kısaltmaya yardımcı olacaktır.

Adaçayı: Toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlar. Kuru öksürüğe iyi gelir ve boğazı yumuşatır. Boğaz ağrılarında adaçayını demledikten sonra soğutarak bir kaç damla limon suyu ekleyerek gargara suyu olarak kullanılması halinde iyi sonuç vermektedir. Bir süre sonra boğazınızdaki ağrının hafiflediğini ve boğaz iltihabının azaldığını fark edeceksiniz.

Nane Çayı: Nane limon çayı soğuk algınlığı tedavisinde ve öksürüğe karşı en etkili bitkisel çaylardan biridir. Bu karışımın etkisini arttırmak için naneyle eşit miktarda civanperçemi ve bir miktarda bal ekleyebilirsiniz.

Zencefil Çayı: Nezle, grip nedeniyle yaşanan öksürükler için zencefil çayı kullanabilirsiniz. 2-3 santimlik bir zencefili rendeleyerek bir bardak sıcak suya atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra günde 3 bardak içebilirsiniz. Çok soğuk havadan eve geldiğinizde içinizi ısıtması için zencefil çayına tarçın ilave edebilirsiniz.

 Bal: Bazı çaylar doğal olarak tatlıdır ve içmesi kolaydır. Ancak bazılarının tadı acı gelebilir. Öksürüğe karşı hazırladığınız çaylarda tatlandırıcı olarak bal kullanabilirsiniz. Bal aynı zamanda kuru öksürük nedeniyle tahriş olan boğazınızı yumuşatır ve kaşınma duygusunu alır. Bir bardak çay için bir çay kaşığı bal yeterlidir. Varsa organik bal kullanmanız daha iyi bir seçim olacaktır.

1025 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım