Hoşgeldiniz  

Ödem Nasıl Oluşur ve Nasıl Vücuttan Atılır?

admin | 14 Mayıs 2015 | Genel, Sağlık

Ödem vücutta sıvı birikmesine denilmektedir. Yani hücre içi sıvının hücre dışına çıkması ile doku arasında ve cil arasında birikmesi şeklinde tanımlayabiliriz. Ödemini oluşmasında birçok etken rol oynamaktadır. En çok bayanlarda görülen ödem ciddi rahatsızlıklarında habercisi olabilir.

Ödem; regl dönemi, menopoz, az su tüketimi, fazla kilo, bol tuzlu diyet ve yiyecekler, fazla karbonhidrat tüketimi, magnzyum eksikliği, B6 vitamin eksikliği ve tansiyon sonucu da görülebilir.

Ödem öncelikle; göz kapakları, ayak, el ve ayak bileklerinde şişme olarak kendini gösterir, ödem oluşmasının en büyük etkisi su ve tuz miktarının fazlılığından kaynaklanır. Ödem kilo artışına neden olurken, eğer hastalık nedeniyle değilse bazı tedbirlerle de ödemden kurtulunabilir.

Ödeme engel olmak için; turşu, konserve, hazır et suyu, hazır yiyecekler ve tuz yönünden zengin besinlerden kaçınılmalıdır. Yemekler az tuzlu ve şeker tüketimin de dikkat edilmesi gerekir. Çünkü şeker sindirilirken çok miktarda su gerekir ve vücut suyu tutar.

Ayrıca gün içeriside biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaptığı gibi bitkilerin çayları da ödemin atılmasında yardımcı olur. Yeşil yapraklı bitkiler fazla suyu atmaya yardımcı olurken, posalı yiyeceklerde bağırsakların çalışmasını arttırdığı için ödem atılmasına yardımcı olur.

Yoğurt ve kefir tüketilmelidir. Uyku düzenine dikkat edilmeli ve yetersiz uykudan kaçınılmalıdır. Bunun için günde 7-8 saat uyunmasında fayda vardır. Tam tahıllı, kepekli ve çavdarlı ürünlerin tüketilmesinde fayda vardır. Su tüketimine dikkat edilmeli ve günde en az 2 ya da 2,5 litre su içilmelidir. Egzersiz yapamak da ödem atıcı etkenlerden biridir.

970 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım