09 Aralık 2017

Numaralı Gözlük Nasıl İcat Edildi?

Numaralı Gözlük Nasıl İcat Edildi?

Numaralı gözlük insanların net bir biçimde görmesini sağlayan ve özel merceklerden oluşan bir araçtır. İtalyan Salvino d’Armato tarafından 1280 yılında icat edildiği düşünülmektedir. Salvino d’Armato ışıkla deney yaparken gözüne zarar verdi. Bunun üzerine çerçeve içine yerleştirilmiş mercekler sayesinde nesneleri daha büyük görmenin mümkün olduğunu keşfetti. 1300 yılların başlarında insanlar uzak ve yakın görme bozukluklarını düzelten gözlükler kullanıyordu.

Numaralı gözlükte insanların görüşünü iyileştiren mercekler kullanılır. Mercekler, ışığın yolunu değiştiren şeffaf malzeme parçalarına kavis verilerek yapılır. Bu, görüş sorunu yaşayan insanların görüntüleri daha net görmesin yardımcı olur. Göz, gözyuvarının arkasında bulunan retinada görüntüleri oluşturan kendi mercek sistemine sahiptir. Retina, görüntüyü beyne taşınan sinir sinyallerine dönüştürür. Retinadaki görüntü net değilse nesneler bulanık görünür. Bu aşamada, gözün görüntüleri net görmesi için gözlüğe ihtiyaç duyulur.

Leonardo da Vinci, 1520 yılında kontakt lens fikrini savundu. İlk kez 1988 yılında kullanılan kontakt lensler doğrudan göze takılıyordu. Ayrıca Amerikalı siyasetçi bilim adamı Benjamin Franklin çift odaklı gözlüğü 1760 yılında icat etti. Bu gözlüklerin üstteki mercekleri uzağı görme, aşağıdaki merceklerse okumak için kullanılıyordu.

Bilgisayar ekranıyla çalışan bazı insanlar üç odaklı gözlük kullanır. Üst tarafı uzaktaki nesneleri görmeye, orta bölüm bölüm bilgisayar ekranını görmeye ve alt bölüm de okuma işlevini yerine getirmeye yarıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.