03 Temmuz 2015

Nükleer Enerji Nedir? Nükleer Kazalara İlişkin Örnekler!!!

Nükleer Enerji Nedir? Nükleer Kazalara İlişkin Örnekler!!!

 

Nükleer enerji atom çekirdeğinden elde edilir. E=mc2 formülünü hayatımızda en az bir kere duymuşuzdur. İşte Albert Einstein’e ait bu formül ile kütlenin enerjiye dönüşümü sağlanmıştır. Aslında nükleer enerji nükleer kuvvetlerden doğmaktadır ve yukarda verdiğimiz formül tam olarak bunu açıklamamaktadır. Ancak nükleer enerjinin doğumuna neden olan formüllerden biri olarak görebiliriz.

Ağır radyoaktif atomların nötron bombardımanına tutularak parçalanması sonucu olan fizyon, hafif radyoaktif atomların birleşerek ağır radyoaktif atamlara dönüşmesi olan fisyon ve parçalanan çekirdeğin kararlı hale gelmesi işlemi yarılanma sonucu nükleer enerji ortaya çıkmaktadır.

Fransız fizikçi Henri Becquerel, 1896 yılında uranyum ve fotoğraf plakalarının yan yana durması sonucu karalıkta oluşan x-ray ışınlarını fark ederek kazara nükleer enerjiyi keşfetmiştir. Nükleer santraller fisyon için zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç duyarlar. Uranyum fizyondan sonra bölünerek yüksek miktarda enerji açığa çıkarır, bölünme işlemi için nötronlar yüksek hızla uranyumun çekirdeğine çarparlar. Çarpışma sonucu çekirdek kararsız hale gelir ve sonucunda büyük bir enerji açığa çıkaran fisyon tepkimesi oluşur. Bu tetikleyici fisyon sonucu ortaya nötronlar yayılır ve uranyum çekirdeğine çarparlar. Nötronların uranyum çekirdeklerine çarparak her atom parçacığında fisyon gerçekleşinceye kadar bu olay devam eder. Tüm bu tepkimeler kontrol edilmediği takdirde ölümcül olan nükleer enerjiyi oluşturur.

Elektrik elde edilmesi için nükleer enerjide; uranyumun fisyon sonucu oluşturduğu su buharının, türbinlerle elektrik jeneratörlerine ulaştırılması sonucu oluşmaktadır.

Nükleer enerji; verimsiz, geliştirilemeyen, pahalı, kirli, hantal ve tehlikeli bir teknoloji türüdür. Nükleer santralinin kurulması süresi yaklaşık 10 senedir ve üretime başladıktan sonra 23 sene sonra işlevini yitirmektedir. Elektrik olarak ihtiyacın %6,5 karşılamaktadır. Tüm Dünya’daki sayısı 400’den fazla olan nükleer santraller, tüm Dünya’nın elektrik ihtiyacının %15’ini karşılayabilmektedirler.

Üretim maliyeti kadar nükleer santrallerin kapatılması ve sökülmesi de yüksek maliyetlidir. Yüksek güvenlik gerektiren nükleer santraller, yarardan fazla zarar verebilirler. Örneğin Reaktör arızaları, basit işletme kazaları, doğal afetler nükleer felaketlere neden olabilirler.

Nükleer enerjinin verimsizliği, 2000-2007 yılları arasında kurulan yenilenebilir enerji tesislerinin aynı sürede kurulan nükleer santrallerden 6 kat daha fazla üretim yapılmasıyla da ispatlanmıştır.

Nükleer teklike 8 seviyede ölçülmektedir. Dünya’da bugüne kadar gerçekleşmiş nükleer kazalar ise şöyle:

Seviye 0 (Sapma):
2008 yılında Slovenya’da, 2006 yılında Arjantin’de, 2006 yılında Japonya’da meydana gelmiştir.

Seviye 1 (Anomali):
2008 ve 2009 yıllarında Fransa’da meydana gelmiştir.

Seviye 2 (Olay):
2008 yılında İspanya’da, 2006 yılında İsveç’te meydana gelmiştir.

Fukushima(Fukuşima), Japonya nükleer kazası uzmanlar tarafından şimdilik seviye 5 olarak sınıflandırılmaktadır.

Seviye 3 (Ciddi Olay):
2005 yılında İngiltere’de, 2003 yılında Macaristan’da, 1989 yılında İspanya’da meydana gelmiştir.

Seviye 4 (Yerel Sonuçlu Kaza):
1955-1979 yılları arasında 5 kez İngiltere’de, 1961 yılında Amerika’da, 1980 yılında Fransa’da, 1983 yılında Arjantin’de, 1977 yılında Çekoslovakya’da, 1999 yılında Japonya’da meydana gelmiştir.

Seviye 5 (Geniş Sonuçlu Kaza):
1957 yılında İngiltere’de, 1979 yılında Amerika’da, 1952 yılında Kanada’da, 1987 yılında Brezilya’da meydana gelmiş kazalardır.

Seviye 6 (Ciddi Kaza):
1957 yılında Mayak, Sovyetler Birliği’nde meydana gelen kaza soğutma tesisinde kaynaklanmış ve 80 ton civarında radyoaktif madde çevreye yayılmıştır.

Seviye 7 (Büyük Kaza):
26 nisan 1986 yılında Çernobil‘de meydana gelen kaza bugüne kadar ölüme neden olan tek ticari nükleer santral kazasıdır. Güvenlik önlemlerini hiçe sayarak yapılan deneyler sonucu gerçekleşmiş, meydana gelen patlama sonucu Ukrayna, Beyaz Rusya ve Rusya’da yaşayan 336,000 kişinin tahliyesine, 56 kişinin ölümüne, 4,000 kişinin kanser olmasına ve 600,000 kişinin sağlığının ciddi tehlikeye girmesine neden olmuştur. Kalıntıların oluşturduğu nükleer bulutlar tüm Avrupa’ya yayılmış 1100 km uzaklıktaki İsveç’e kadar ulaşmıştır.

 

Fukushima(Fukuşima), Japonya nükleer kazası uzmanlar tarafından şimdilik seviye 5 olarak sınıflandırılmaktadır.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.