Hoşgeldiniz  

Notokord Yani Sırtipi Nedir?

admin | 19 Aralık 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel

1828’den başlayarak Baer embriyoloji üstüne iki ciltlik bir ders kitabı yayımladı. Bu kitapta gelişmelerinin erken bir devresinde omurgalı embriyolarının, sonunda hiç de birbirine benzemeyen yaratıklar arasında bile oldukça benzer olduğuna işaret etti.

Farklı embriyolardaki ilk başlarda birbirinden zorlukla ayırt edilen küçük yapılar bir durumda kanat, başkasında kol, üçüncüsünde pençe, dördüncüsünde yüzgeç ve beşincisinde yassı bir kanat olarak gelişebiliyorlardı. Baer hayvanların arasındaki ilişkilerin yetişkin yapılarından çok, embriyonlarının karşılaştırılmasıyla daha iyi anlaşılabileceğine inanıyordu, bu nedenle karşılaştırmalı embriyolojinin kurucusu olarak kabul edilir.

Baer özellikle ilk devrelerini geçiren omurgalı embriyonlarında kısa bir süre için bir natokord olduğuna işaret etti. Natokord sırt boyunca uzanan sert bir çubuktur. Bazı çok ilkel balık benzeri yaratıklar bu türden bir yapıyı ömür boyu taşırlar, fakat omurgalılarda bunun yerine hızla omurilik geçer. Yine de Notokord’un omurgalı embriyonlarında geçici olarak var olması, ilkel yaratıklarla ilişkisi olduğunu göstermektedir.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi, 

181 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım