Hoşgeldiniz  

Nizam-ı Cedid Ordusunun Kurulması!!!

admin | 02 Mart 2017 | Genel, Tarih

III. Selim, Osmanlı-Rus savaşlarının devam ettiği bir sırada padişah olmuştu. Ruslar karşısında uğranılan mağlubiyetler yüzünden halk ve devlet adamları bir arayış içerisinde idiler. Daha şehzadeliğinde çalışkan ve gayretli tutumuyla dikkati çeken III. Selim’in bir şeyler yapacağı ve kötü gidişe son vereceği umuluyordu. III. Selim, tahta geçer geçmez, ıslahatlara başladı. Savaşlardaki başarısızlık sebebiyle ıslahat çalışmalarına önce ordudan başlanıldı. Yeniçerilerle bir şey yapılamayacağı tamamıyla anlaşılmıştı.

Sultan III. Selim, devlet adamlarından, devletin içine düştüğü kötü durumdan çıkarılabilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda layihalar (raporlar) istedi. Devlet adamları birçok rapor sundular. Bunlardaki ortak düşünce, yeniçerilerin yerine daha düzenli, tertipli ve disiplinli bir ordu kurulmasıydı. Bu yönde harekete geçen padişah, nizanı-ı cedid adı verilen yeni bir askeri teşkilat kurdu. Bu ocak için yeni kışlalar yapıldı. Eğitimi için İsveç ve Fransa’dan subaylar getirtildi. Bu ordunun masraflarını karşılamak için irad-ı cedid denilen bir hazine kuruldu. Ayrıca yeniçeriler disiplin altına alınarak, askerlere talim mecburiyeti getirildi. Ordunun topçu, humbaracı, lağımcı ve arabacı sınıfları için yeni düzenlemeler yapıldı. Bu arada tımar sistemi de ıslah edilmeye çalışıldı. Mali durum gözden geçirilerek, ordu için yeni silahlar alındı.

1801 yılında nizanı-ı cedid ordusunun mevcudu 10 bine yaklaştı. Ayrıca bu dönemde askeri alandaki ıslahatlardan başka, devlet teşkilatı, maliye, ulaşım, iaşe ve sosyal hayatla ilgili birçok düzenlemeler yapıldı. Ne var ki, yapılan ıslahat çalışmaları, menfaatleri sarsılan bazı ulema çevreleri ve yeniçeriler tarafından istenmiyordu. Bu çevreler,
halkı da yanlarına almakta başarılı oluyorlardı. Sonuçta yeniçeriler başka olmak üzere, nizanı-ı cedide karşı olanlar büyük bir isyan çıkardılar. III. Selim tahttan indirildi ve öldürüldü. Islahat çalışmalarına son verildi (1807).
Kısacası 1826 yılındaki kaldırılışına kadar yeniçeri ocağı, devlet ve siyasi iktidar için büyük sıkıntılar yarattı. Reformcu padişahların ve devlet adamlarının korkulu rüyası oldu.

Kaynak: Osmanlı Müesseseleri Tarihi,

659 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım