Hoşgeldiniz  

Nicolae Ceauşescu Kimdir?

admin | 14 Kasım 2015 | Dünyadan, Genel, Tarih, Ülkeler

 

Romanyalı devlet adamı 1918 yılında doğmuştur. Tarımla geçinen kalabalık ve yoksul bir ailenin üçüncü çou olan Nicolae Ceauşescu, onbir yaşında öğrenimini bıraktıktan sonra Bükreş’te fabrika içisi olarak çalışmaya balşladı. 1921’de kurulan ve kısa bir süre sonra yasadışı ilan edilen Romanya Komünist Partisi yöneticileriyle bağlantı kurdu. 1930 yılında, büyük iktisadi bunalım sırasında işçi grevlerini ve nazizmin tırmanışına karşı yürütelen mücadelelere katıldı. 1933’de Ulusal Antifaşist Komite üyeliğine seçildi. Aynı yılın kasım ayında greve teşvikten tutuklandı. 1934’de doğduğu köye gönderildi ve evinde gözaltına alındı. Birkaç gün geçmeden başkente kaçarak yeniden yasadışı hareketlere katıldı. Mayıs 1936 ve Haziran 1944 arasında hapiste ve çalışma kampında kaldı. 1944’ten 1965 parti ve devlet örgüterinde dğişik görevler üstlendi. Tarım bakanı yardımcısı, Silahlı Kuvvetler Bakanı oldu. 1955 Romanya İşçi Partisi siyasal komitesi üyeliğine seçildi.

1965’de Gheorge Gheorghiu-Dej’in yerine, Romanya İşçi Partisi merkez komitesinin genel sekterliğine getirildi. 1967 de portinin onuncu kongresinde Devlet Konseyi başkanlığına seçildi. Böylece hem devlet başkanı, hem de parti başkanı oldu.

Ülkesinin SSCB karşısında bağımsız bir siyaset izlemesine çalıştı ve özgün bir dış siyaset anlayışı geliştirmeye koyuldu. 1973 de iktisati ve toplumsal kalkınma yüksek konseyi başkanı olan Ceauşescu 1974 de cumhurbaşkanlığı sistemini getirdi ve bu göreve seçildi. 1980 de yeninde aynı göreve getirildi. Karısı Elena Ceauşescu da 1980 da başbakan yardımcısı oldu. 1989 yılında SSCB ve Doğu Avrupa ülkelerinde ortaya çıkan siyasal ve iktisadi reformları benimsemeye yanaşmaması üstüne patlak veren ayaklanmada, kaçmaya çalışırken yakalanıp ayaklanmacılar tarafından karısıyla birlikte idam edildi.

802 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım