19 Aralık 2018

Nicol Prizması Nedir?

Nicol Prizması Nedir?

Biot polarılmış ışık düzleminin sıvı ya da eriyik halde bulunan belirli organik bileşimlerden geçtiğinde kayar gibi göründüğünü not etmişti, fakat bu kaymayı kesin olarak ölçmeye yarayan basit bir yöntem bulunmadıkça bu gerçek pek fazla işe yaramazdı.

1829’da İskoçyalı Fizikçi William Nicol (1768-1851), bu amaçla iki İzlanda necefi kristalini Kanada balsamıyla yapıştırarak faydalı bir aygıt geliştirdi. Sonra onları öyle bir şekilde bir araya koydu ki ilk kristal tarafından kırılan iki ışık ışınından biri balsamıyla bulunduğu yerde kristalin yan tarafından yansıtıldı; balsam biraz değişik bir açıdan vuran, diğeri ise kristalin diğer ucundan geçiyordu.

Eğer ikinci prizma birincisine paralel duruma getirilirse, Nicol prizmasının diğer ucunda görülen ışın zayıflamadan ikinci bir Nicol prizmasından geçebiliyordu. Sonra da polarlanmış ışığın prizmalar arasına konulan organik bir sıvı ya da çözeltiden geçmesine izin verildiğinde ve bunun sonucunda polarlanmanın düzlemi kaydığında, ikinci prizmanın ışının maksimum parlaklıkta geçmesi için döndürülmesi gerekiyordu. Kaymanın derecesi ise kolayca ölçülebiliyordu. Böylece polarimetri pratik bir teknik haline geldi.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi, 

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.