Hoşgeldiniz  

Newcomen’in Buharlı Makinesi’ni İcat Etmesi!!!

admin | 11 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Teknoloji

Demirin eritilmesinde kokkömürünün kullanılması, kokkömürünün
yapıldığı kömür talebini artırdı; bu da kömür madenierinden suyu dışarı pompalamak için daha iyi bir alete gereksinim duyulması demekti. Savery’nin Madencinin Dostu aleti çok etkisiz ve tehlikeliydi.
1712’de lngiliz Mühendis Thomas Newcomen (1663-1729) , yeni bir tür buharlı makine geliştirdi. Bu alet çalışırken, suyu yukarı doğru emecek boşluğun oluşturulması için buhar gerektirmiyor ve ayrıca dışarı atmak için yüksek basınçlı buharın kullanılmasıyla çalışmıyordu.

Newcomen’in makinesi pistonu itmek için sıradan alçak basınçlı buharı kullanıyordu. Böylece pistonların yüksek basınçlı buhar kullanıldığında olduğu gibi, sıkıca yerine oturtulmasına gerek kalmıyordu. Ayrıca, makine de daha az tehlikeliydi.

Newcomen makineleri oldukça popüler oldu, fakat hala yeterince etkili değildi. Yanan yakıtın ısısının çoğu odayı, su kaynayıp buharlaşana ve pistonu itene dek ısıtmaya gidiyordu. Sonra pistonun geri gidebilmesi için oda soğutuluyordu. Daha sonra da pistonu tekrar ileri itmek için odanın tekrar suyla doldurulması ve yeni baştan ısıtılması gerekiyordu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

267 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım