Hoşgeldiniz  

Neptün Gezegenin Keşfi ve Özellikleri!

admin | 07 Şubat 2019 | Astronomi, Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Uzay

Herschel tarafından keşfedilen Uranüs gezegeni, doğal olarak birçok astronom tarafından sık sık ve dikkatli bir şekilde gözlemlenmişti. 1821’de Fransız Astronom Alexis Bouvar, Uranüs’ün gökyüzündeki pozisyonunun, Güneş ve çeşitli gezegenlerin yerçekimi etkisi göz önüne alındığında beklenen pozisyondan her nasılsa kaydığını gösterdi. Bir olasılık, Uranüs’ün ötesinde yerçekimi etkisi göz önüne alınmayan ve
henüz bilinmeyen bir gezegenin var olmasıydı.

İngiliz Astronom John Couch Adams (1819-1892), Uranüs’ün pozisyonundaki başkalığa dayanarak bu kadar uzak bir gezegenin gökyüzünde nerede olabileceğini hesaplamaya çalıştı. Gezegenin kütlesi ve Güneş’ten uzaklığıyla ilgili mantıklı tahminlerde bulundu ve Ekim 1843’te olası konumun yerini belirledi. Ancak ne yazık ki çalışması Astronomi Kurumu’nun ilgisini çekmedi. Bu sırada Fransız Astronom Urbainjean-Joseph Leverrier (1811-1877), kendi başına aynı işle uğraşmaktaydı ve sonunda Adams’ınkine çok yakın bir konum belirledi. Bunu Alman Astronom Johann Gottfried Galle’ye (1812-1910) yazdı ve gökyüzünün o bölümünü araştırmasını istedi.

Bir rastlantı eseri Galle’nin elinde gökyüzünün o bölümünün yeni bir haritası vardı ve bakmaya başladığında 23 Eylül 1846’da gezegeni neredeyse hemen buldu, çünkü (teleskoptan görüldüğü kadarıyla) oldukça parlaktı. Yalnız haritada yer almıyordu. Yeşilimsi rengi yüzünden yeni gezegene Roma deniz tanrısından Neptün adı verildi. Gezegeni ilk önce gören Galle olmasına rağmen, keşfin hakkı Adams ile Leverrier arasında paylaştırılmıştır. Hikayenin tümü genelde Newton’un yerçekimi yasasının kazandığı en büyük zafer olarak kabul edilir; çünkü bu yasadan çok küçük bir sapma devasa bir gezegenin keşfine götürmüştür. Sonraları 1846’da Neptün’ün bir uydusunu keşfedildi ve Yunan mitlerinde Neptün’ün bir oğlundan (Poseidon) Triton adını verdi. Bu, bizim Ay’ımızdan daha büyük olan iri bir uyduydu ve son keşfedilendi.

175 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım