Hoşgeldiniz  

Nanenin Sindirim, Solunum, Cilt, Sinir Sistemi, Ağız Sağlığı vs. Faydaları Nelerdir?

admin | 27 Ağustos 2014 | Genel, Sağlık

Nanenin Sindirime Faydaları:

Sindirim sistemini en güzel temizleyen besindir. Hazımsızlık ve inflamasyon durumlarında mideyi yatıştırır. Nane aroması hazmı kolaylaştırır. Tükürük bezlerinin çalışmasını sağlar. Damak temizleyici olarak da etkilidir. Nanenin güçlü ve ferahlatıcı aroması, bulantı için etkili bir çözümdür. Birkaç nane yaprağı bile, bulantıyı geçirmeye yardımcıdır.

Nanenin Solunum Yollarına Faydaları:

Nane aroması güçlü bir bitkidir. Genellikle astım ve soğuk algınlığı sonucu oluşan solunum bozukluklarını rahatlatır. Burun, boğaz, bronşlar ve akciğerlerdeki tıkanıkları açar. Boğaz, burun ve diğer solunum kanallarını yatıştırdığı gibi, kronik öksürüğe neden olan tahrişi giderir. İyi bir gevşetici ve tıkanıklığı giderici olarak nane, astım hastaları için çok faydalıdır.

Nanenin Sinir Sistemine Faydaları:

Yeni yapılan bir çalışma nanenin beyin üzerinde etkilerini ortaya koydu. Nanenin uyarıcı etkisi, hafızayı verimli olarak kullanma ve zihinsel uyanıklık sağlıyor. Nane yağıyla yapılan baş masajı, baş ağrılarını geçirmeye yardımcı olur. Migren ve baş ağrısında, nanenin doğal yatıştırıcı özelliği devreye girer. Nane doğal bir uyarıcıdır. Beyni tıpkı bir pil gibi şarj edebilir. Halsiz, endişeli, depresif veya bitkin olduğunuzda nane yağı size yardımcı olabilir. Merhem gibi vücuda uygulayabilirsiniz veya buhar olarak kullanmak için sıcak suyla soluyabilirsiniz.

Nanenin Cilde Faydaları:

Nane yağı iyi bir antiseptik ve anti-kaşıntı malzemesidir. Ayrıca nane suyu mükemmel bir cilt temizleyicidir. Cildi yatıştırır, enfeksiyonları ve kaşıntıyı tedavi eder. Sivilceleri azaltır, böcek ve sinek ısırıklarına karşı tedavi için kullanılır. Sıcak suda demleyerek süzüp cilt üzerinde kullanabilirsiniz.

Nanenin Ağız Sağlığına Faydaları:

Ağız sağlığında nane iyi bir yardımcıdır. Antiseptik özelliği vardır. Nefesi canlandırır. Ağız içindeki zararlı bakterilerin büyümesini engeller. Dil ve diş temizliğine yardımcı olur. Diş etlerinde oluşabilecek şişliklere karşı dişleri ve diş etlerini nane yaprağı ile ovmak faydalıdır.

Nanenin Alerjik Reaksiyonlara Faydaları:

Mevsim alerjileri ve saman nezlesi, yılın belirli zamanlarında milyonlarca insanı etkilemektedir. Nane yaprakları özü, saman nezlesi ve mevsimsel alerjinin ortaya çıkardığı semptomları en aza indirmede etkilidir.

Nanenin Emzikli Bayanlara Faydaları:

Emzirme çocuk yetiştirmenin önemli bir parçasıdır. Ancak meme ve meme ucuna zarar verebilir. Nane yağı memede oluşan çatlaklara ve ağrılara iyi gelir.

Nanenin Kilo Vermeye Faydaları:

Nane tüm sağlık faydalarının yanı sıra kilo vermek için yardımcı olur. Uyarıcı olduğundan, vücutta gıdaları enerjiye çevirmeye yardımcı oluyor.

Nanenin Kanser Tedavisine Faydaları:

Belirli araştırmalar nanenin bulunabilir bazı enzimleri önlediğini ve kanser tedavisinde yardımcı olabildiğini göstermektedir.

Nanenin Tüylenmeye Karşı Faydaları:

İstenmeyen tüylerle başı dertte olan kadınlar, 1 ay boyunca yemeklerden 15 dakika önce bir tutam nane yiyerek kollarda, bacaklarda ya da dekolte bölgelerinde oluşan tüylenmeyi azaltabiliyorlar.

Dondurma, çikolata gibi besinlerde endüstriyel kullanımın yanı sıra, alkollü ve alkolsüz içeceklerde, kozmetik, ilaç sektörü ve hatta dünyada dekoratif bir öğe olarak bile kullanılır. Nanenin etkilerinde faydalanmak istediğinizde, naneyi taze olarak yiyebilir, yağını bedeniniz üzerinde kullanabilir veya çayını içebilirsiniz.

2211 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım