02 Mayıs 2015

Nafaka Nasıl Azaltılır ya da Kaldırılır?

Nafaka Nasıl Azaltılır ya da Kaldırılır?

Nafaka alacaklısı, nafaka miktarının yetmediğinden bahisle nafakanın arttırılması davası açabileceği gibi, nafaka borçlusu da nafaka miktarını ödeyemeyeceği hallerde nafakanın azaltılması ya da kaldırılması için dava açabilecektir.

Zira, nafakaya hükmedildiği zaman maddi olarak iyi durumda olan nafaka borçlusunun ekonomik durumu gün geçtikçe zayıflayabilir, iş hayatında yaşayacağı olumsuzluklar ve çevresel diğer faktörler sonucunda artık nafakayı ödemekte zorluk çekebilir ya da nafakayı hiç ödeyemeyecek hale gelebilir.

Bu gibi haller, Medeni Kanunumuzun 176. Maddesinin 4. Fıkrası uyarınca koruma altına alınmış ve kanun koyucular tarafından “Tarafların mali durumlarının değişmesi veya hakkaniyeti gerektirdiği hallerde iradın artırılması veya azaltılmasına karar verilebilir.” Şeklinde bir düzenleme getirilmiştir.

Bahsettiğim bu hüküm uyarınca, nafaka miktarının artık tarafınızca ödenmesinin mümkün olmadığını delillerinizle birlikte mahkemeye sunmanız halinde mahkeme maddi durumunuz hakkında bir inceleme yapacak ve duruma göre karar verecektir. Burada önemli olan, maddi durumunuzda meydana gelen değişmeleri düzgün ve doğru bir şekilde mahkemeye aktarabilmek delillerle iddialarınızı kuvvetlendirebilmektir. Bu nedenle bir avukata danışarak hareket edilmesi uygundur.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.