Hoşgeldiniz  

Nafaka Kararı Nasıl Uygulanır? Ödenmeyen Nafaka Nasıl Alınır?

admin | 19 Şubat 2015 | Genel, Hukuk

 

Boşanmanın Aile Mahkemesinde gerçekleşmesi ve kararı çıkmasından sonra tarafların boşanmalarına dair boşanma kararları Nüfus Müdürlüğü’ne gönderilerek resmileştirilir. Kararda taraflardan birinin nafaka alacağının belirlenmesi üzerine, usule uygun olarak tarafların nafaka aktini gerçekleştirmemesi halinde aşağıdaki usul uygulanır.

İcra dairesi aracılığıyla icra takibi yaparak nafakasını ödemeyen eski eşe parayı 7 gün içinde yatırması için “ödeme emri” gönderebilirsiniz. Bu süre içerisinde ödeme yapılmazsa eski eşinizin menkul ve gayrimenkul mal varlığına haciz uygulatabilirsiniz. Nafakayı ödemeyen eski hayat arkadaşınızın evine giderek eşyalarını haczedip kaldırabilir, bu malları sattırmak suretiyle paranızı alabilir ya da arabasına, bankadaki parasına haciz koydurabilirsiniz. Bunların yanı sıra kural olarak haczedilebilmesi için borçlu muvafakatine ihtiyaç duyulan emekli maaşını da eski eşinizin herhangi bir onayı gerekmeksizin alabilirsiniz.

Eski eşinize ödeme emri gönderdiğiniz halde nafaka miktarı ödenmezse veya bu parayı tahsil etme ya da hacizlerle uğraşma imkanınız yoksa, 3 ay içinde icra ceza mahkemesine başvurarak ceza davası da açabilirsiniz. Yaptığınız icra takibi ya da açtığınız dava neticesinde mahkeme eski eşinizin nafakayı ödemediğini tespit ederse, kendisine 3 aya kadar hapis cezası verilebilir. Bu hapis cezasından kurtulmanın tek yolu nafakanın ödenmesi veya sizin davanızdan feragat etmenizdir. İlgili hapsin uygulanmaya başlamasından sonra eşiniz ancak nafaka borcunu öderse tahliye edilir.

1174 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım