Hoşgeldiniz  

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a Çıkışı!!!

admin | 01 Mayıs 2017 | Genel, Tarih

30 Ekim 1918 yılında Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalandığı gün Mustafa Kemal Atatürk Adana’da bulunmaktaydı. Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı’nda görevli bulunmaktaydı. Ateşkes imzalanınca İstanbul’a dönen Mustafa Kemal 13 Kasım 1918 yılında Osmanlı başkentinin fiilen işgal edildiğini görünce Kurtuluş mücadelesini başlatma düşüncesiyle harekete geçmeye karar verdi. Özellikle İstanbul’daki itilaf donanması için söylediği “geldikleri gibi giderler” sözü bunun önemli kanıtlarından biri oldu.

Mustafa Kemal Atatürk; İstanbul’a gelerek devletin ve milletin içinde bulunduğu durumdan kurtulması için bazı siyasi çözümler aramaya başladı. Sivil ve askeri yöneticilerle görüştüğü gibi padişah Vahdettin ile de görüştü. Ancak yakın arkadaşları dışında hükümetten ve padişahtan istediğini desteği alamadı. Minber Gazetesi’ni çıkardı. Bu gazete Tevfik Paşa Hükümeti’ne karşı çıkartıldı. İşgallerle birlikte ülkenin kurtulması için çeşitli görüşler hakimdi. Bunlar; İngiltere ya da Amerika mandasını kabul etmek ve bölgesel kurtuluş yolunu araştıranlar şeklinde ikiye ayrılmaktaydı.

Mustafa Kemal Atatürk bu düşüncelere sıcak bakmamakla birlikte, asıl kurtuluşun daha önce Türk halkının bölgesel olarak başlattığı direniş hareketini tek elden yöneterek millet ile topyekün mücadeleye girişmekle gerçekleşeceğini düşünüyordu. Sonuç olarak egemenliğe dayalı kayıtsız şartsız yeni bir Türk devleti kurulacaktı. O halde “Ya istiklal ya ölüm” parolası uygun şekilde hareket edilmeye başlandı.

İstanbul’da istediği desteği alamayan Atatürk, Anadolu’ya geçmeye karar verdi. Bu arada Samsun ve çevresinde ortaya çıkan karışıklığın giderilmesi için İngilizler Osmanlı Hükümeti’ne başvurdular. Aksi taktirde Mondros Ateşkes antlaşmasının 7 ve 24 maddelerine dayanarak işgal edeceklerini bildirdiler. Bunun üzerine İstanbul Hükümeti karışıklıkları önlemek için Mustafa Kemal Atatürk’ü bölgeye gönderme kararı aldı.

Atatürk’ün seçilmesindeki en büyük etmenler; I. Dünya Savaşı sırasında gösterdiği başarı, padişah Vahdettin’in Almanya’ya seyahat ettiği sırada Mustafa Kemal Atatürk’ü de yanında götürmesi ve bu nedenle tanıması, ayrıca I. Dünya Savaşı’na girilmesine karşı çıkarak ihttihatçılarla ters düşmesi gösterilebilir. Geniş yetkilerle donatılan Mustafa Kemal Paşa görev olarak; görev bölgesinde iç asayişi sağlamak, Türk ordusunun terhis işlerini tamamlamak, Türk halkının elindeki silah ve cephaneleri toplamak, işgallere karşı oluşturulan milli kuruluşları ortadan kaldırmaktı.

19 Mayıs 1919 yılında Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul’a telgraf çekerek özetle; bölgedeki asayişin kendiliğinden düzelmesi için Rumların siyasi emellerinden vazgeçmesi gerektiği, Yunanlıların İzmir’i işgalinin haksız olduğu ve işgalin kabul edilemeyeceği ve Türk milleti, milli bağımsızlık düşüncesini ve Türk Milliyetçiliğini kabul ettiğini ve bunun gerçekleşmesi için çalışacaklarını dile getirmiştir.

Bu dönemde ülkeye bakıldığında; Anadolu’nun İtilaf devletleri taraından işgal edildiği görülmektedir. Güneybatı Anadolu’da İtalya; Trakya, İzmir ve dolaylarında Yunanistan; Karadeniz kıyıları İngiltere ve Fransa, Doğu Anadolu, Ermenistan; Güneydoğu Anadolu ise Ermenistan ve Fransa tarafından işgal edilmiş bulunmaktaydı. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gelmesiyle birlikte milli mücadele fiilen başlamıştı. Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’da tedbirler aldıktan ve ordu ile ilk teması kurduktan sonra daha güvenli bir ortamda çalışmak için 25 Mayıs 1919 yılında Havza’ya hareket etmiştir. Samsun Raporu ile Mustafa Kemal Atatürk ilk kez İstanbul Hükümeti ile görüş ayrılığına düşmüştür.

1123 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım