13 Aralık 2017

Modern Sınıflandırmanın Kurucusu Kimdir?

Modern Sınıflandırmanın Kurucusu Kimdir?

İsveç’te doğan Cari von Linne (1707-1778), daha çok adının Latince versiyonuyla Carolus Linnaeus olarak bilinir. Her zaman bitkilere ilgi duyduğundan, Kuzey İskandinavya’yı dolaşarak 7400 km yolculuk yaptı ve böylece yüz tane yeni bitki türü keşfetti. Ayrıca İngiltere ve Batı Avrupa’yı da dolaştı. 1735’te sayısız bitkiyi sınıflandırdığı ve sınıflandırmaya sonraki baskılarda hayvanları da eklediği Systema Naturae’yi (Doğanın Sistemleri) yayımladı.

Linnaeus, sınıflandırmada izlediği metodik yol ile ünlüydü. Benzer türler
cinslere; bu cinsler sınıflara ve benzer sınıflar da takımlara ayrılmıştı. Linnaeus, ayrıca her türü kısaca tarif etti ve çift isim verdi. Biri cins ismi, diğeri de tür ismiydi. Böylece insanları ilk olarak Homosapiens türünün üyeleri sayan kişi oldu.

Linnaeus’un izlediği sistematik süreç onu modern sınıflandırma biliminin (Yunanca “sırayla adlandırmak” sözcüklerinden, İng. taxonomy, ç.n.) babası yaptı. Ayrıca gruplar, grupların grupları, grupların gruplarının grupları vb. sistemi, yaptığı canlılar tarifine, büyük dalların daha küçük dallara bölündüğü ve küçülürken de sonunda gittikçe bölünerek son dallara, yani türlere ayrıldığı bir ağacın görünümünü kazandırdı. Artık
biyolojik evrim düşüncesi her zaman olduğundan daha doğal bir olay gibi gözüküyordu, fakat Linnaeus’un kendisi inançlı bir evrim karşıtıydı ve Yaratılış öyküsüne inanıyordu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.