Hoşgeldiniz  

Modern Kauçuk’un Ortaya Çıkışı!

admin | 27 Aralık 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel

1839 yılında Kaşifler Amerikalı Yerlilerin kullandıklarını gördüklerinde, kauçuk Avrupalıların dikkatini çekmişti. Kauçuk normalde tropik Amerika’da yetişen, fakat sonradan Güneydoğu Asya ve başka yerlerde de yetiştirilen bir ağacın özlü kısmından elde ediliyordu.

Kauçuk su geçirmediğinden ve ayrıca suyla çürümediğinden, faydalı bir suyu tutan madde olarak görüldü. Ancak sorun soğuduğunda sertleşmesi ve kolay kırılır duruma gelmesi, ısındığında da yumuşak ve yapışkan olmasıydı. Kauçuğu sıcaklık değişimine karşı daha az duyarlı yapmanın yolları bulunmaya çalışıldı, fakat ilk başlarda sadece başarısızlık vardı.

Ancak 1839’da Amerikalı Mucit Charles Goodyear’in (1800-1860) şansı yaver gitti. Kauçuğa kükürt eklemeyi denerken, karışımın bir kısmı kazayla sıcak bir sobaya temas etti. Goodyear şaşkınlık içinde çok kötü yanmayan kısımların kuru ve esnek olduğunu ve soğukta esnekliklerini veya sıcakta kuruluklarını yitirmediğini gördü. Böylece kauçukkükürt karışımını hiç kimsenin yapamadığı kadar yüksek sıcaklıkta ısıtmaya başladı ve kükürtle sertleştirilen volkanize edilmiş kauçuğu (Romalı Ateş Tanrısı Vulkan’dan) elde etti.

Sadece bu keşifle kauçuk gerçekten faydalı bir hale geldi, öyle ki Goodyear’ın zamanında kimsenin düşünemeyeceği kadar faydalı oldu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

134 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım