Hoşgeldiniz  

MÖ 640 Yıllarında Kütüphanelerin Durumu!!!

admin | 16 Ocak 2016 | Bilim, Genel, Tarih

Kütüphaneler MÖ 640 yıllarında az rastlanılan ve zenginlik belirtisi sayılan bir unsurdu. Bu nedenle kütüphanelere krallar ya da zenginler sahip olurdu.

kutuphanee

Bu türde bilinen ilk hükümdar Asurbanipal idi. Krallığındaki her kitabın kopya edilmesini ve kopyaların Nineveh’deki kütüphanesine yerleştirilmesini sağladı.

İster çivi yazısıyla kaplı kilden tabletler, isterse de üzerinde hiyeroglif bulunan ve yuvarlanmış papirüs şeklinde olsun kitapların temin edilmesi zordu. Kitap cildi sözcüğü Latince yuvarlamak sözcüğünden gelir.

3L0HKR8suleymaniye_kutuphanesi12

Bir kitabın ilave baskısını elde etmek için çok dikkatli davranmak ve okuma yazma bilen bir yazıcı tarafından satır satır kopya edilmesi gerekiyordu. Bu tür kopyalama yöntemi uzun zaman alıyordu ve zorlu bir işti. Bu nedenle kitaplar hem ender bulunuyordu hem de pahalıydı.

250px-Ancientlibraryalex

Kütüphane; Latincede kitap anlamındaki sözcükten geliyor. Ancak az sayıda kişi kitaplara sahip olabiliryordu. Birkaç kitaptan oluşan bir kütüphane zenginliğin göstergesi ve bir bilginin zahmetle toplanmış halini oluşturuyordu. Yalnızca arkalarında krallıkların kaynakları olan hükümdar modern anlamda büyük kütüphanelere sahip olabiliyordu.

672 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım