04 Aralık 2015

MÖ 20000 Yılında Ok ve Yay Kullanımı ve Yağ Kandilleri!!!

MÖ 20000 Yılında Ok ve Yay Kullanımı ve Yağ Kandilleri!!!

Ok ve yayın MÖ 20000 yıllarında kullanıldığı bilinmekle hangi dönemde ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Ok ve yay hakkında eski sanatta bazı resimler bulunmaktadır.

2222

Ok ve yay fırlatılan bir mızrağa nazaran daha büyük bir mesafeden saldırıyı kolaylaştırmıştır. Uzun mesafesi nedeniyle çok kullanışlı bir silahtı. İlk zamanlar korunma ve yiyecek için kullanılan ok ve yay zaman içerisinde savaş sanatlarında kullanılan bir savaş aracı haline geldi. Özellikle yay 15 yüzyıla kadar savaşlarda önemli bir silah olarak kaldı.

yag-kandili-1

Yağ kandillerinin hikayesine geldiğimizde; yanan odun veya çalılardan oluşan bir kamp ateşi ışık verir ancak başka bir yere taşınamazdı. Bu nedenle mevcut ihtiyacı gidermek için ateş üzerinde kızartılan et yağlarının nasıl alev aldığı insanlar tarafından fark edildi. Yine yeteneğini konuşturan insanoğlu gözenekli odunu yağa batırıp yakmış ve meşaleyi ortaya çıkarmıştır. Daha sonraki dönemlerde içine bir bitki lifinden fitil yapılmış bir kap içerisinde bulunan yağ çeşidi kulanıldı. Fitil yağı emecek ve ucundan yanacaktı. Ayrıca taşınması çok rahat olacaktı. Bu tür lambalarının kullanıldığını gösteren işaretler MÖ 20000 yüzyıl öncesine kadar dayandığı düşünülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.