Hoşgeldiniz  

MÖ 20000 Yılında Ok ve Yay Kullanımı ve Yağ Kandilleri!!!

admin | 04 Aralık 2015 | Dünyadan, Eğitim, Genel

Ok ve yayın MÖ 20000 yıllarında kullanıldığı bilinmekle hangi dönemde ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Ok ve yay hakkında eski sanatta bazı resimler bulunmaktadır.

2222

Ok ve yay fırlatılan bir mızrağa nazaran daha büyük bir mesafeden saldırıyı kolaylaştırmıştır. Uzun mesafesi nedeniyle çok kullanışlı bir silahtı. İlk zamanlar korunma ve yiyecek için kullanılan ok ve yay zaman içerisinde savaş sanatlarında kullanılan bir savaş aracı haline geldi. Özellikle yay 15 yüzyıla kadar savaşlarda önemli bir silah olarak kaldı.

yag-kandili-1

Yağ kandillerinin hikayesine geldiğimizde; yanan odun veya çalılardan oluşan bir kamp ateşi ışık verir ancak başka bir yere taşınamazdı. Bu nedenle mevcut ihtiyacı gidermek için ateş üzerinde kızartılan et yağlarının nasıl alev aldığı insanlar tarafından fark edildi. Yine yeteneğini konuşturan insanoğlu gözenekli odunu yağa batırıp yakmış ve meşaleyi ortaya çıkarmıştır. Daha sonraki dönemlerde içine bir bitki lifinden fitil yapılmış bir kap içerisinde bulunan yağ çeşidi kulanıldı. Fitil yağı emecek ve ucundan yanacaktı. Ayrıca taşınması çok rahat olacaktı. Bu tür lambalarının kullanıldığını gösteren işaretler MÖ 20000 yüzyıl öncesine kadar dayandığı düşünülmektedir.

1012 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım