Hoşgeldiniz  

Mineroloji Nedir? Tarihteki Gelişimi Nasıldır?

admin | 24 Aralık 2016 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel

Takvimler 1556 yılını gösterdiğinde  kırk beş yüzyıl önce metalurjinin gelişmesinden itibaren, madencilik insanlar için ilgi kaynağı olmuştur. Bu sıralarda doktorlar mineral ilaçları araştırmaya başladığından, madencilik tıp alanında da ilgi kaynağı oldu. Bu kişilerden biri daha çok Paraeelsus olarak bilinen Theophrastus Bombastus von Hohenheim (1493- 1 54 1 ) idi. Kendisi afyon esanslarının kullanımında öncülük etti ve aynı zamanda zehirli oldukları kanıtlandıktan sonra bile cıva ve antimon bileşimlerini kullandı.

Madencilikle ilgilenen bir başka doktor da, daha çok Latince adıyla, yani Georgius Agricola olarak bilinen Georg Bauer ( 1494-1 555) idi. (Latincede Agricola ve Alınaneada bauer “çiftçi” demektir.) Agricola, madencilik işlemlerini dikkatle araştırdı ve ölümünden sonra 1556’da basılan De Re Metallica (Metalik Şeyler üzerine) adlı bir kitap yazdı.

Bu kitapta Alman madencilerinden öğrendiği bütün pratik bilgileri özetledi. Kitap çok açık bir dilde yazılmıştı ve madencilikte kullanılan makinelerin mükemmel çizimlerini içeriyordu. Mineraller üzerine yazılmış ilk önemli kitaptı. Mineraloji bilimini kurduğu söylenmektedir.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

493 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım