16 Ocak 2016

Milattan Önceki Yıllarda Güneş ve Ay Tutulmasının Hesaplanması!!

Milattan Önceki Yıllarda Güneş ve Ay Tutulmasının Hesaplanması!!

Tutulma Yunanca “hariç bırakma2 sözcüğünden gelmektedir. Nedeni ise tutulma gerekçekleştiğinde Ay ya da Güneş gökyüzünden silinmiş gibi görünür.

güneş-tutulması

Özellikle MÖ 585 yıllarda gezegenlerin Zodyak boyunca yaptığı hareketleri incelerken Babilli Astronomlar ellerinde olmadan bu hareketlerin bazen iki gezegeni yakınlaştırdığını fark etmişlerdi. Bu yakınlaşma en çok Güneş ve Ay’da görülüyordu.

tam-gunes-tutulmasi

Belirli aralıklarla Ay, Güneş’in önünden geçiyor ve bir kısmını ve bazen de bütününü kapatıyordu. Ara sırada Güneş, Dünya’nın bir tarafında ve Ay da tam öbür tarafında oluyordu. Böylece Dünya’nın gölgesi ayın üzerine düşüyor ve Ay’ı kapatıyordu. Yani böylece ya Güneş Tutulması ya da Ay tutulması gerçekleşiyordu.

Güneş

Tutulma insanlarda korku uyandırmıştır. Güneş ve Ay’ın öldüğü ve geçici süre sonra görünmeleri halinde bunun tanrı tarafından bir uyarı olarak gönderildiği ve kötü bir işaret olarak algılanmasına neden olmuştur.

Aslında Güneş ve Ay’ın hareketlerini inceleyerek ilk astronomlar tutulmaların ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmeyi öğrendiler. Bu da tutulmaların bir doğa olayı olduğu ve kaçınılmaz bir sonuç olması nedeniyle beklenmedik ve uğursuz çağrışımların ortadan kalkmasını sağlamıştır.

20-mart-gunes-tutulmasi

Tarihöncesi gökyüzü gözlemcilerinin bile ay tutulmalarının ne zaman olacağını öğrendiği ve Güneydoğu İngiltere’deki Stonehenge’nin bu türden doğa olaylarını tahmini sağlayan bir gözlemevi olarak düzenlediği düşünülmektedir.

ay2

MÖ 624-546 yıllarında Yunanlı Filozof Thales, Babil metotlarını öğrendi ve şu an MÖ 28 Mayıs 585 yılında gerçekleştiğini bildiğimiz geriye doğru hesaplanarak oluşan bir güneş tutulmasını tahmin etti. Bu tahmin Thales’in namını büyük ölçüde arttır ve önceden anlaşılabildiklerini gösterdiğinden, tutulmaların daha az korkutucu olmasına yardımcı oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.