Hoşgeldiniz  

Milat Öncesi Yıllarda Boyama Sanatı Nasıl Gelişti?

admin | 30 Aralık 2015 | Bilim, Genel, Tarih

Eski Taş Devrinde sanatçılar resimlerini yapmak için renklendirilmiş toprağı kullanırlardı. MÖ 3000 daha eski bir tarihte Mısır’da ve Çin’de normal halinde yani beyaz ya da beyaza yakın sarımsı kumaşları renklendirmek için boyalar kullanılmaya başlandı.

Mavi renk yani çivit mavisi bir bitkiden çıkartılıyordu, kırmızı renk ise yine bir bitkinin kökünden elde ediliyordu. MÖ 1400 yıllara gelindiğinde kumaş bütün renklerde boyanabilir hale geldi.

9_d

Aslında en büyük problem boyaların güneşte beyazlaması ve suda renklerinin atmasıydı. Bu nedenle boyanan kumaş çabucak soluyor ve lekeleniyordu.

Zaman içerisinde Doğu Akdeniz’de bir salyangozdan hem güneşe hem de suya çok iyi dayanan boya elde edildi. Bu rengi elde etmek yorucuydu, ancak ortaya çıkan kırmızı-mor renk parlaktı ve parlak olarak kalıyordu. Fenike’deki Sur Şehri MÖ 1200 yılında bu boya endüstrisini geliştirdi. Bu nedenle renge Sur moru denildi. Ancak bu boyadan belli bir miktarda biriktirmenin zorluğu ve talebin fazla olması talebi arttırdı.

imagesCAT1915B

Günümüzde halen bu boya zengin ve güçlüler tarafından halen satın alınmaktadır. Sur şehri boya ticaretiyle zenginleşti. Ticari filolar arttırılarak daha fazla seferlere çıkılıyordu.

Yunanca bir ad olan ve Sur Şehri’nin yer aldığı Fenike’nin boyaya ithafen kırmızı-mor anlamındaki Yunanca bir sözcükten geldiğine inanırlar.

814 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım