Hoşgeldiniz  

Mikroorganizmaların Çoğalma Sisteminin Keşfi!!!

admin | 21 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel

Bir yüzyıl önce Redi sinek kurtlarının kendiliğinden oluşmadığını ve sinekierin yumurtalarından doğduğunu göstermişti. Bu, görülebilecek kadar büyük organizmaların kendiliğinden doğuşunun yanlış olduğunu gösterebilirdi; ancak o zamandan beri bilim adamları bir sürü mikroorganizma bulmuşlardı.

Acaba bunlar kendiliğinden doğuşla mı meydana geliyorlardı? İngiliz Doğa Bilimci john Turberville Needham (1713-1781) cam bir kaba koyun eti suyu koydu, ısıtarak bütün mikroorganizmaları öldürdü ve sonra kabın ağzına ‘kapadı. Birkaç gün sonra et suyunun, kendiliğinden ortaya çıkmış olmaları gereken sayısız mikroorganizmayı barındırdığını rapor etti. 1740’ta gerçekleştirilen  bu deney etkileyici görünüyordu; fakat et suyunu yeteri kadar ısıtmadığına ve bütün mikroorganizmaları öldürmeyi başaramadığına dair kuşkular vardı.

1768’de İtalyan Biyolog Lazzara Spallanzani (1729- 1799) deneyi tekrarlayıp emin olmaya karar verdi. Çözeltisini yarım saatten üç çeyrek saate kadar kaynattı ve sonra şişenin ağzını kapattı. Hiçbir yeni mikroorganizma görülmedi, ancak çözeltiyi daha kısa süre kaynattığında ortaya çıkıyorlardı. Varılan sonuç mikroorganizmalar için bile kendiliğinden oluşum geçerli olmadığıydı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

231 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım