21 Aralık 2017

Mikroorganizmaların Çoğalma Sisteminin Keşfi!!!

Mikroorganizmaların Çoğalma Sisteminin Keşfi!!!

Bir yüzyıl önce Redi sinek kurtlarının kendiliğinden oluşmadığını ve sinekierin yumurtalarından doğduğunu göstermişti. Bu, görülebilecek kadar büyük organizmaların kendiliğinden doğuşunun yanlış olduğunu gösterebilirdi; ancak o zamandan beri bilim adamları bir sürü mikroorganizma bulmuşlardı.

Acaba bunlar kendiliğinden doğuşla mı meydana geliyorlardı? İngiliz Doğa Bilimci john Turberville Needham (1713-1781) cam bir kaba koyun eti suyu koydu, ısıtarak bütün mikroorganizmaları öldürdü ve sonra kabın ağzına ‘kapadı. Birkaç gün sonra et suyunun, kendiliğinden ortaya çıkmış olmaları gereken sayısız mikroorganizmayı barındırdığını rapor etti. 1740’ta gerçekleştirilen  bu deney etkileyici görünüyordu; fakat et suyunu yeteri kadar ısıtmadığına ve bütün mikroorganizmaları öldürmeyi başaramadığına dair kuşkular vardı.

1768’de İtalyan Biyolog Lazzara Spallanzani (1729- 1799) deneyi tekrarlayıp emin olmaya karar verdi. Çözeltisini yarım saatten üç çeyrek saate kadar kaynattı ve sonra şişenin ağzını kapattı. Hiçbir yeni mikroorganizma görülmedi, ancak çözeltiyi daha kısa süre kaynattığında
ortaya çıkıyorlardı. Varılan sonuç mikroorganizmalar için bile kendiliğinden oluşum geçerli olmadığıydı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.