Hoşgeldiniz  

Mikrodalga Fırın Nasıl ve Kim Tarafından İcat Edildi?

admin | 10 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Amerikalı mühendis Percy Spencer  1947 yılında mikrodalga fırın icat etti. mikrodalga fırın yemeği ısıtmak için elektrik veya yakıt asası yerine mikrodalgaları kullanan bir makinedir. Magnetron, mikrodalga üreten elektronik bir aygıttır. 2. Dünya Savaşında İngiltere’ye saldıran düşman uçaklarını tespit etmek için icat edilmiştir. Savaştan sonra Percy Spencer, magnetron ile deneyler yaparken cebindeki çikolatanın eridiğini fark etti ve bu erimeye mikrodalgaların neden olduğunu düşündüm. Mısır ve yumurta gibi yiyeceklerle de deneyler yaptı. Bu deneyler sırasında Spencer, yardımcısı yumurtaya çok yakından bakarken, yumurta yüzüne patladı. Spencer mikrodalga fırının tasarladı ve patentini aldı.

İlk mikrodalga fırın bir buçuk metre yüksekliğinde ve 350 kilogram ağırlığındaydı. Bu fırının maliyeti 5000 dolardı ve ortalama bir işçinin yıllık ücretinin iki katından fazlaydı.

Mikrodalga fırın  çalışma sistemi olarak; temel parçası magnetron’dur. Magnetron  mikrodalga üretir. Mikrodalgalar bir borudan geçer ve döner palete çarpar. Döner palet, mikrodalgaları fırının içinde eşit bir biçimde yayar. yemek veya yiyecek herhangi bir şey de Merhaba yerleştirilir. mikrodalgalar kolayca yiyeceğin içinde geçer, gelecekteki su moleküllerini uyarır ve onları ısıtır. Isı, sudan yiyeceğin kalan kısmına geçer ve yiyeceğin tamamına ısıtır. Mikrodalga fırınlar yiyecekleri, normal elektrikli ve gazlı fırınlara göre çok daha çabuk pişirir ve ısıtabilir.

Mikrodalga fırınlar günümüzde Spencer’ın orijinal modelinden çok daha hafif ve çok daha küçük olup, istenilen zamanda çalıştırmak için programlanabilir. Elektrikli fırın 1891 yılında  Carpenter elektrikli ısıtma üretim şirketi tarafından icat edildi.

Kaynak: İcatlar ve Mucitleri, Tubitak yayınları,

276 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım