18 Şubat 2015

Meridyen (Boylam) Ne Demektir?

Meridyen (Boylam) Ne Demektir?

Boylam Ekvator’a dik açı yapacak şekilde yerküreyi 360 eşit parçaya böldüğü varsayılan ve uçları kutuplarda birleşen, en geniş aralığa Ekvator’da sahip olan varsayımsal çizgilerdir

Başlangıç meridyeninin İngiltere’nin Londra kenti yakınlarındaki Greenwich gözlemevi üzerinden geçtiği kabul edilmektedir. Başlangıç meridyeni Dünya’yı doğu ve batı yarım küre olmak üzere ikiye ayırır.

180 doğuda, 180 batıda olmak üzere 360 meridyen yayı vardır. İki meridyen arası sadece Ekvator’da 111 kmdir. Kutuplara gidildikçe Dünya’nın şeklinden dolayı bu mesafe daralır. Bütün meridyenler kutupta birleşirler. Bir meridyenin tam karşısından geçen meridyene anti meridyen denir. Meridyen ile anti meridyen birbirini 180 dereye tamamlar. Yönleri terstir.

İki meridyen arası zaman farkı 4 dakikadır. Bir meridyen üzerindeki tüm noktaların başlangıç meridyenine uzaklığının açı değeri ve zaman farkı aynıdır. Fakat uzaklıkları farklıdır.

Aynı boylam üzerindeki noktalarda yerel saatler, öğle vakitleri, Güneşin doğuş ve batış saatleri başlangıç meridyenine uzaklıklarının açı cinsinden değeri ile zaman farkları aynıdır.

İki meridyen arası uzaklık kutuplara doğru azaldığı halde 4 dakikalık zaman farkı değişmez; çünkü Dünya’nın ekseni etrafındaki dönüş hızı kutuplara doğru gidildikçe azalmaktadır. Ayrıca aynı boylamdaki noktalarda başlangıç meridyenine uzaklık aynı değildir. Bunun nedeni meridyenler arasındaki mesafenin Ekvator’dan kutuplara doğur azalmasıdır. Boylamlar değiştikçe yerel saat değişir.

Boylamın Etkisi (Yerel Saat):

Bir noktanın sahip olduğu boylama değeri o noktanın yerel saatini etkiler. Yerel saat Güneş’e göre ayarlanan saattir. Güneş tam tepede iken yerel saat 12.00 sayılır ve diğer saatler buna göre ayarlanır. Boylam sadece yerel saatler üzerinde etkilidir.

Yerel Saat hesaplanmasında bilinmesi gerekenler;

Yerel saat doğuda daha ileridir.

Doğuda Güneş erken doğup erken batar, batıda gğeç doğup geç batar.

İki meridyen arası zaman farkı 4 dakikadır.

21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde aynı boylam üzerindeki noktalarda Güneş aynı anda doğar, aynı anda batar.

Dünya batıdan doğuya döndüğü içen; doğuda yerel saat ileri batıda ise geridir. Bu nedenle Güneşin gökyüzündeki konumu doğudaki ve batıdaki merkezlerden farklıdır.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.