Hoşgeldiniz  

Cep Telefonunun İcadı, Yararları ve Zararları

admin | 12 Kasım 2013 | Genel, Teknoloji

1973 yılında Motorola Şirketinin mühendisi Martin Cooper tarafından icad edilen cep telefonu ilk icad edildiğinde neredeyse bir tuğla kadardı. Günümüzde iletişimin ceplere sığmasını sağlayacak kadar küçülmüş olan cep telefonu başlarda sadece konuşma ve mesajlaşmak için kullanılırken zamanla internete girme, video izleme, resim çekme, oyun oynama, kamera çekim özelliği vs. gibi özellikleriyle neredeyse bir bilgisayar kadar hayatımızı kolaylaştırmıştır.

Ancak zaman geçtikçe cep telefonunun yararları kadar zararları da olduğu anlaşılmıştır. Bunlardan bazıları; zararlı maddelerin beyine kan yolu ile girmesini engelleyen kan bariyerlerine zarar verdiği ve kanser riskini arttırdığı, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların oluşma riskini arttırdığı, oyun ve sms gibi görme duyusunun fazla kullanıldığı durumlarda göz yorulması ve baş ağrısına neden olduğu, sesli öğelerin yüksek ayarda ve özellikle kulaklıkla dinlenmesi halinde işitme kaybı ve baş ağrısına neden olduğu ve araç kullanırken cep telefonunun kullanılması halinde %30 oranında dikkati azalttığı belirlenmekle birlikte birçok ülkede araç kullanırken cep telefonu kullanımı yasaklanmıştır. Cep telefonun zararlı etkilerini minimuma indirmek için özellikle hamile bayanlar ve çocukların kullanmaması, araç kullanırken cep telefonu kullanmaktan kaçınılması, duyma ve görme duyumuza zarar verecek şekilde kullanılmaması, cep telefonunun tam sinyal alamadığı durumlarda konuşmanın kısa kesilmesi bunlardan bazılarıdır.

2001 yılından beri vücut tarafından absorbe edilen elektromanyetik dalga miktarı birimi (SAR) Avrupa’da standart hale getirilmiştir. Birçok ülkede cep telefonu üreticileri SAR bilgisini tüketiciye vermek zorundadır. Düşük SAR’lı bir telefon modeli seçmek cep telefonlarının muhtemel kansorejen etkilerinden korunmada etkili olabilmektedir. Ayrıca kimyasal içerik taşıyan cep telefonlarının doğaya vereceği zararı minimuma indirmek için ömrünü tamamlaması halinde doğaya terk edilmeyerek geri dönüşüm yapılması en uygunudur.

2247 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım