11 Mart 2016

Matbaa ve Basımın İcadı ve Uygulaması!!!

Matbaa ve Basımın İcadı ve Uygulaması!!!

Yazı MÖ 3500 yılında keşfedildiği halde yazım uzun ve yorucu bir işti. Bu nedenle uygularlıklar yazma işini hızlandırmaya çalıştılar. Mısırlılar karmaşık semboller, Romalılar steno sistemler kullandılar. Eski Sümerliler ise kil üzerinde yuvarlanabilen ve üzerine desenler kazılmış sert taştan küçük silindirler yaptılar, böylece desenler basılıyor ve sonra pişirilerek kalıcı hale getiliyordu. Silindirler ise tekrar tekrar kullanılabiliyor ve sahibinin imzasını taşıyordu.

imagesCAVQL3IO

Böylece kağıt üzerine semboller basmak için de aynı sistem kullanılmaya başlandı. Üzerinde ters durumda bir sembol bulunan bir bloğa mürekkep sürülürse, mürekkepli bir sembolü kağıda basabilir.

350 yıllarında Çinliler bunu yapmaya başladılar ve 800 yılına gelindiğinde tahtadan bloklar üzerine bütün sayfayı oyuyorlardı. Bu tür bir safya istenilen sayıda basılabiliyor ve hepsi de birbirinin aynı oluyordu. Ancak tahtadan bloğu bütün sembollerin mükemmel bir şekilde yer aldığı bir yarım kabartma haline getirmek uzun zaman aldı.

MATBAA~1

1435 yıllarına gelindiğinde Alman mucit Johannes Gutenberg hareketli tip basım üzerinde çalışıyordu. Kağıt ve çeşitli mürekkepleri deneyerek sistemi oluşturmaya çalıştı. Ayrıca küçük metal harfleri düzgün şekilde kağıda basan bir alet olan matbaayı buldu.

1454 yılına gelindiğinde Gutenberg her sütünda kırk iki Latince satırın bulunduğu, iki sütündan oluşan İncil’i yazmaya başldı. 1282 sayfalık üç yüz kopya üretti. Basılan ilk kitaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.