Hoşgeldiniz  

Manyetik Pusulaların Keşfi!!!

admin | 23 Şubat 2016 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel

MÖ 6. yüzyılda belirli bir tür maden cevherinin demiri çektiği keşfedildi. Maden cevheri Anadolu’daki Manisa Şehrinde bulunduğundan, Manisa taşı ya da İngilizce Mıknatıs denildi. Bu çekme olayının adı da mıknatısıyet diye adlandırıldı. Thales tarafından MÖ 585 yıllarında bu doğa olayı incelendi. Sonunda manyetik maden cevherine vurulduğunda ince, uzun bir parça demirin ve çeliğin mıknatısa dönüştürülebileceği anlaşıldı.

Close-up of compass

Manyetik bir şerit serbest bir şekilde dönmeye bırakılırsa kuzey-güney yönünde durduğu keşfedildi. Bu gerçeğin nasıl keşfedildi tam olarak bilinmemekle birlikte ilk farkına varan uygarlığın Çinliler olduğu bilinmektedir. Kanıt olarak Çin kitaplarının 2 yy bile bu olaydan bahsettiği anlaşılmıştır. Çinliler mıknatısı denizcilikte yön bulmak için kullanmadılar. Onun yerine bu icat en ço arapların ilgisini çekti. Daha sonra da Haçlılar bu pusulayı öğrendi.

imagesCA87VZW9

Avrupa’da yayılmasıyla birlikte denizcilik alanında bu aleti kullanmaya başladır. Çeşitli yönleri işaretlerle gösterip bir kart üzerine manyetik bir öğrne konuldu ve iğne kartın tüm çevresini serbestçe dolanabildiğinden, buna manyetik pusula denildi.

Pusula bir nevi Avrupalıları içinde bulundukları karanlıkta çağdan çıkmasını sağladı, yeni keşifler yeni yollar bulmaya başladılar. Sanırım bu aleti kullanmaya başlamasalardı bugünkü durumlarına gelmeleri daha da uzayacaktı.

747 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım