Hoşgeldiniz  

Manyetik Kutupların Keşfi!!!

admin | 24 Şubat 2016 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel

Fransız bilgin Pelerin de Maricourt 1269 yılında bir İtalyan şehrinin kuşatmasında yer almıştı. Bu süreç içerisinde mıknatıslarla ilgili araştırmalarını içeren mektuplar yazdı. Bu mektuplarda manyetik kutupların, yani bir mıknatısta manyetik kuvvetin en yoğun olduğu bölgelerin varlığını tarif etti.

m6

Benzer kutuplar birbirini ittiğinden ve benzer olmayan kutuplar birbirini çektiğinden bir mıknatısın kuzey ve güney kutuplarının nasıl belirlenebileceğini gösterdi. Ayrıca bir mıknatıs küçük parçalara kırılırsa, her parça hem kuzey hem de güney kutba sahip olacağından, bir kutbun izole edilmeyeceğine kanaat getirdi.

Bu modern anlamda ilk gerçek bilimsel deneydir. Ancak gerçek anlamda bilimsel deneyler 300 yüzyıl boyunca gerçekleştirilememiştir.

untitled

Bu mektuplarda Peregrius manyetik şerit ya da iğne, bir parça mantar üzerinde yüzmeye bırakılması yerine, bir eksen üzerine konulursa pusulanın daha iyi işleyeceğini açıkladı. Ayrıca yönlerin daha kesin bir şekilde okunabilmesi için bunun da altına derecelendirilmiş daire şeklinde bir ölçek konulması gerektiğinden bahsetti. Bu açık deniz denizciliğini pratik bir iş haline getirmede atılmış bir başka önemli adımdır.

747 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım