24 Ocak 2016

Mancınıklar Savaşlarda Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Mancınıklar Savaşlarda Ne Zaman Kullanılmaya Başlandı?

Mancınığın bulunma MÖ 400 yıllarına dayanır. Yunanlıların savaş yetenekleri vardı. Askeri başlıklar, göğüs zırhları, ve bacaklarını örten zırhlar kullanıyor ve bunları çelikten yapıyorlardı. Özellikle mızrak kullanımında iyi idiler. Atmaktan çok saplamak için kullanıyorlardı. Yakın dövüş sanatında iyi idiler. Grup psikoloji, birey psikolojisinden üstündü. Ağır zırhlı piyadeler ve hafif zırhlı piyadelerden oluşan gruplar halinde savaş pozisyonu alıyorlar ve böylece o zamanın büyük İran İmparatorluğunu yenmeyi başarıyorlardı.

indir

Dönemin en önemli Yunan şehirlerinden biri de Dionysios yönetiminde bulunan Syracuse idi. Sicilya’nın doğu kıyılarında yer alırdı. Bu dönemde yeni silahlar keşfettiler, bunlardan en önemlisi “aşağı yuvarlamak” anlamına gelen mancınıktı. İlk olarak hareketsiz duran mancınık, gerilmesi için birçok adam taraından geriliyordu ve davasa bir yay görevini görüyordu. Bırakıldığında ise çok büyük bir kayayı rahatlıkla fırlatabiliyor ve ve şehre atabiliyordu.

mancinik-ornek-01

Böylece ilk uzun menzilli silah ve top üretilmiş oldu. Mancınığın dezavantajına bakıldığında yavaş olması söylenebilir. Düşman gerilme safhasını görüyor ve bu vuruşa hazırlanmak için ya da kaçmak için bol bol zaman bulabiliyordu. Yine de mancınık bundan sonra gelişen savaş aletlerinin en belirgin ve açık göstergesiydi.

catapult-2

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.