Hoşgeldiniz  

Maden Pompalarının İcadı!!!

admin | 08 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Yeterli odun bulamayan İngiltere gittikçe daha fazla miktarda kömür kullanmaya başlamıştı; fakat İngiltere’nin nemli ikliminde kömür madenleri suyla doluyordu ve bu suyun hem insan hem de hayvan kas gücü kullanılarak, çok fazla işgücü pahasına dışarı pompalanması gerekiyordu.

İngiliz Mühendis Thomas Savery (1650? -1715), Guericke’nin göstermiş
olduğu boşluğun gücünü biliyordu. Aklına bir kabı sıcak buharla doldurup sonra soğutarak ve böylece buharın birkaç damla suya dönüşmesini sağlayarak bir boşluk yaratılabileceği fikri geldi. Eğer kap madenin dibindeki suya ulaşan bir boruya bağlanırsa, su 10 metre yüksekliğe kadar emilebilirdi. Bundan sonra su kabı dolduran daha fazla buharla dışarı atılabilir ve yeni parti suyu yukarı emmek üzere tekrar soğutulabilirdi.

Savery bu türden pompaları l698’de inşa etti ve onlara Madencinin Dostu adını verdi. Hatta birkaç tanesi kullanıldı bile. Fakat pompalar yüksek basınçlı buharla çalışıyordu ve o günün teknolojisi bu tür
buharı güvenli biçimde kullanacak düzeyde değildi. Ayrıca gerekli buharı oluşturmak için suyu ısıtmada çok fazla yakıt kullanılıyor ve Madencinin Dostunun yardımıyla elde edilen kömürün çoğu aleti çalıştırmaya harcanıyordu. Yine de Savery’nin pompası sayesinde insanlar buhar gücünü düşünmeye başladılar; daha sonraları bundan çok şey çıkacaktı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

254 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım