03 Nisan 2016

ll. Balkan Savaşının Tarihi ve Önemi!!!

ll. Balkan Savaşının Tarihi ve Önemi!!!

Balkanlardan Osmanlı Devleti’nin çekilmesi, Balkan devletlerini birbirine düşürdü. Londra antlaşmasına göre en fazla toprağı Bulgaristan aldı. Büyük bir Bulgaristan Devleti’nin ortaya çıkması ve topraklarını Ege denizine kadar genişletmesi Yunanistan ve Sırbistan’ın tepkisine neden oldu. Sonuç olarak Osmanlı devletinden alınan toprakların paylaşımı Balkan ulusları arasında ll. Balkan savaşına neden oldu

Bulgaristan kendisine karşı ittifak yapan Yunanistan ve Sırbistan’a saldırdı. Romanya da ll. Balkan savaşına katıldı. Bu durumdan faydalanmak isteyen Osmanlı harekete geçip Midye-Enez sınırını geçerek Kırklareli ve Edirne’yi yeniden geri aldı. Türk kuvvetlerinin Meriç nehrinin batısına geçmesine büyük devletler izin vermediler. Bu gelişmelerden sonra Bulgaristan, Osmanlı devleti ve Balkan devletleriyle barış imzaladı.

Serbian_soldiers_in_Kratovo,_7_June_1913

Bükreş Antlaşması: 10 Ağustos 1913 yılında imzalandı. Bulgaristan ile diğer Balkan devletleri arasında imzalandı. Bu antlaşma ile Bulgaristan, Ege denizi ile bağlantısını devam ettirmiştir. Ancak Bulgaristan verdiği topraklardan sonra küçüldü. Ayrıca Osmanlı devletinden alınan topraklar yeniden paylaşıldı.

İstanbul Antlaşması: 23 Eylül 1913 yılında yapıldı. Osmanlı devleti ile Bulgaristan arasında yapılmıştır. Edirne ve Kırklareli tekrar Osmanlı Devleti’ne verildi. Meriç nehri sınır kabul edildi. Bu anlaşmayla Bulgaristan’daki Türk azınlığına mülkiyet ve Türkçe öğrenim hakkı ve dini özgürlük tanındı. Bu antlaşma ile Bulgaristan’daki Türkler azınlık durumuna düştüler.

200387296

Atina Antlaşması: 14 Kasım 1913 yılında imzalandı. Yunanistan ve Osmanlı Devleti arasında imzalandı. Girit, Yanya ve Selanik’in Yunanistan’a geçişi kabul edilmiştir. Adaların durumu kesinlik kazanmamıştır. Meriç nehri iki ülke arasında sınır kabul edilmiştir. Sırbistan ve Karadağ ile sınırlarımız kalmadığı için barış konusu ele alınmamıştır.

Balkan savaşlarının önemi ve sonuçları: Osmanlı devleti kendisinden ayrılan küçük devletlerle başa çıkamayacak kadar güçsüz duruma düşmüş ve iyice parçalanma dönemine girmiştir. Osmanlı devleti Batı Trakya, Makedonya, Arnavutluk ve Ege adalarını kaybetti. Meriç Nehri; Osmanlı devletinin batı sınırı kabul edildi. Avrupa’da Türk toprakları Doğu Trakya ile sınırlandırıldı.

Muhajir

Osmanlı Devletinin sınırları daraldı. Nüfusu arttı, balkanlarda Türk azınlığı ortaya çıktı. Özellikle Bulgaristan ve Yunanistan’da. Balkan savaşlarında ordunun iyi yönetilmemesi azınlıkların ihaneti, orduda particilik ve ikiciliğin bulunması yenilginin nedenleri olmuştur. İttihat ve Terakki Cemiyeti yönetimi tamamen ele geçirdi ve orduda ıslahata girişti. Almanya’dan subaylar getirilerek ordunun yeniden yapılandırılmasına gidildi. Bu savaşlar diğer Avrupa devletlerini de etkiledi. l. Dünya Savaşı’nın yakın nedenlerinden biri oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.