05 Nisan 2016

l. Dünya Savaşı ve Bloklaşma Şekilleri!!!

l. Dünya Savaşı ve Bloklaşma Şekilleri!!!

Birinci Dünya savaşı 1914 ile 1918 yılları arasında gerçekleşti. Üçlü İttifak ve Üçlü İtilaf devletlerinden oluşan bu bloklaşmanın nedenleri;

Almanya’nın çabalarıyla oluşturulmuştur. Almanya’nın amacı Avrupa’daki etkinliğini arttırmak ve önemli düşmanlarından biri olan Fransa’yı dünya kamuoyu önünde yalnız bırakmaktı.

Almanya, Rusya ve Avusturya-Macaristan İmparatorlukları arasında imzalanan Üç İmparatorluk Antlaşması iki kez yenilenmesine rağmen etkili olmadı. Bunun en önemli nedenlerinden biri Rusya ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun Balkanlar üzerindeki çıkarlarının çatışmasıydı.

kaiser_wilhelm_08

Üçlü İttifak: Almanya, İtalya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğuydu. Üçlü bağlaşma diye adlandırılır. Savaş başladıktan sonra İtalya İtilaf Devletleri grubuna katıldı. Osmanlı devleti ile Bulgaristan da ittifak grubunda yer aldı.

Üçlü İtilaf: İngiltere, Fransa ve Rusya’dan oluşuyordu. İngiltere, Rusya, Fransa’dan sonra bu gruba Sırbistan, Japonya, İtalya, ABD, Romanya ve Yunanistan katılmıştır. ABD, Almanya’ya karşı ve savaşı bitirmek için 1917 yılında savaşa katılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.