Hoşgeldiniz  

Kuzeybatı Kanunu Ne Zaman Yapıldı?

admin | 29 Aralık 2017 | Genel, Hukuk

Birleşik Devletler’de, Konfederasyon Maddeleri’ne göre geçerliliğini sürdüren Kongre, 13 Temmuz 1787’de Kuzeybatı Kanunu çıkardı. Bu kanun Kuzeybatı’yı (Ohio Nehri ile Büyük Göller arasındaki bölge) her biri eski eyaletlerin haklarına ve ayrıcalıklarına sahip üç ile beş arasında eyalete bölüyordu. Ayrıca kanun Kuzeybatı’da köleliği yasakladı. Bu olay son zamanlarda “hayat, özgürlük ve mutluluk arayışı” için savaşan Birleşik Devletler’de köleliğe gittikçe daha çok karşı çıkıldığını gösteriyordu.

Bu dönemde Birleşik Devletler’de Anayasa Kongresi (Hamilton’un çağrısını yaptığı kongre), 25 Mayıs 1787’de George Washington’un başkanlığında başladı. 17 Eylülde hala Birleşik Devletler’in yönetildiği anayasaya şekil vermişti. Buna göre tek tek eyaletler önemli ölçüde kendilerine ait kanunları korurken, çeşitli haklarını federal bir hükümete
devrettikleri bir federasyon kurulacaktı. Ayrıca, anayasa zorla kabul ettirilmeyecek ve yürürlüğe girmeden önce on üç eyaletin dokuzu tarafından oylama sonucu gönüllü olarak kabul edilecekti.

303 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım