Hoşgeldiniz  

Kültürü, Yemeği ve Teknolojileri ile Japonlar İle İlgili Bilinmeyen İlginç Gerçekler.

admin | 03 Ağustos 2014 | Coğrafya, Genel

Japonlar çalışkanlıkları, kültürleri, yemekleri ve teknolojileriyle en ilginç türlerden biridir. Her ne kadar bazı davranış ve kültürleri yanlış anlaşılsa da dünyada örnek gösterilen ırklardan biridir.

Şimdi Japonlarla ilgili hepimizin ilgilisini çekecek hususlara kısaca bir bakalım.

1.Japonlarda torpil diye birşey yoktur. Başarılı ve tecrübeli olan öne geçer.

2.Japonlar sözle kavga etmeyi sevmezler. Boş konuşmaları hiç sevmezler. Bir karı kocanın bile birbirine bağırdığını duyamazsınız. Kızgınlık sadece bakışlarla gösterilir. Bu evde de iş yaşantısında da böyledir. İş yerinde toplantılarda konuşanlar genelde gençlerdir. Yaşlılar dinler ve sonra kararlarını bildirirler.

3.At eti Japonların mutfağında bir başlangıç yemeğidir ve çiğ olarak yenen bu et oldukça popülerdir. Çiğ at eti ince ince dilimlenir ve bu şekilde servis edilir. Bu yemeğe  ”Basashi” denir.

4.Japonya’da otomatik satış makinelerinden bira satın alabilirsiniz. Türkiye’de sanal marketlerde bile içki satışı yapılmaz.

5.Japonya’da misk kavunu (bir tür kokulu kavun) oldukça değerlidir.  Kavunun kilosunu 31,473 yen’den yani 300 $’dan satın alabilirsiniz.

6.Japonya’da bazı erkekler kafalarını tıraş ederler. Bu onların karşısındakinden özür dileme biçimidir.

7.Japonya’nın %70′i dağlarla çevrilidir.  Ülkenin ayrıca 200 volkanik dağı vardır

8.Japonların ortalama yaşama ömrü Amerikalılardan 4 yıl daha fazladır.

9.Japonya’da okuma-yazma oranı %100 dür.

10.Japonya, Dünya’da cinayet oranın en düşük olduğu ülkelerden biri. Ama maalesef intihar oranları o kadar düşük değil. Japonların intihar için seçtikleri  en popüler yer ormanlar. Aokigahara onların en çok intihar ettiği yer.

11.Japonya 6800 adadan oluşuyor.

12.Japonlar evlerine asla ayakkabı ile girmezler. Bu onlar için çok ayıp bir şeydir.

13.Japonlar şu ana kadar toplam 15 nobel ödülü kazanmış.( Kimya, Tıp, Fizik ).

14.Japon geleneklerine göre, küçük sumo güreşçileri, güreşmeye başlamadan önce tecrübeli güreşçiler tarafından temizlenir ve yıkanırmış.

15.Japonlar denize girmeyi pek sevmezler. Ama kaplıcalara bayılırlar. Zaten volkanik dağlarda çok olduğu için kaplıcalar çok fazladır.

16.Japonya’daki işsizlik oranı sadece %4.

17.Japonların %21’i yaşlılardan oluşuyor ve bu dünya’daki en yüksek orandır.

18.Tokalaşma, sarılma, öpüşme yoktur.  Hafifçe eğilerek selam verilir. El teması yoktur. Bir çocuğun bile başını severseniz size çok kızar, bu onu aşağılamak demektir.

19.Kış aylarında evlerinde sadece oturdukları odayı ısıtırlar. Evleri genel olarak küçük olsa bile, oturmadıkları bir odayı ısıtmayı israf olarak görürler.

20.Japonya’daki insanlar birbirlerine karışmazlar. Çok garip bir kıyafet giyseniz bile kimse size birşey demez ya da ayıplamaz. En fazla birkez bakıp kafalarını çevirirler.

1674 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım