Hoşgeldiniz  

Kulak Cihazı yani Biyonik Kulaklık Nasıl İcat Edildi?

admin | 11 Kasım 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Sağlık, Teknoloji, Tıp

Kulak cihazı yani biyonik kulaklık Avusturalyalı bilim adamı doktor Graeme Clark tarafından 1978 yılında icat edildi. Amaç sensörinöral işitme kaybı olanlar için özel bir işitme cihazı tasarlamaktı. Bu cihazın bir bölümü deri altına, diğer bölümü de kulak dışına yerleştirilir.

Bilim adamı Graeme Clark 1935 yılında Sydney Avustralya’da doğdu. Takma adı “Bunsen Beki”dir. Nedeni ise bilime çok meraklı olmasıydı. Babasının işitme engelli olması, işitme cihazını bulmasındaki en büyük etkendir.

İşitme kaybında özellikle sensörinönal işitme kaybından normal bir işitme cihazı kullanılarak iyiştirilme sağlanamaz. Graeme Clark; iç kulağa, yani kulak salyangozuna, hasarlı sinirlerin işlevlerini üstelebilecek teller bağlanabileceğini düşünüyordu. Clark, bunun nasıl olabileceğini deniz kabukları ve kumul otlarıyla çalışarak buldu. Doğru sertlikteki bir ot sapının deniz kabuğu içinde kıvrıldığını fark etti. Aynı sertlikte yapılmış bir tel buldu ve kulak salyangozunun çevresine doladı. Böylece işitme cihazının temellerini atmış oldu.

Cihazın çalışma sistemine bakıldığında; biyonik kulağın bir parçası, sesleri alan ve elektronik sinyallere dönüştüren mikrofondur. Bu parça kulağın dışına takılır. Biyonik kulağın diğer parçası ise derinin altına ve kulak salyangozuna yerleştirilir. Bu parça, elektronik sinyalleri mikrofondan alarak beyinde sesi tanıyan sinire gönderir. Böylece işitme gücü sağlanır.

Günümüze bakıldığında dünyada 110.000 insana biyonik kulak takıldığı düşünülmektedir. Graeme Clark, biyonik kulakta kullanılan teknolojinin sinir hasarı olan başka insanları iyileştirmede de kullanabileceğini düşünmektedir. Ayrıca Dr. Clark, hasar görmüş omuriliği tedavi edecek implant yöntemlerini de araştırmaktadır.

309 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım