Hoşgeldiniz  

Kubbelerin Geçmişten Günümüze Gelişi!!!

admin | 09 Şubat 2016 | Bilim, Genel

Kubbe; yapı içerisine ışık girmesini sağlayan dikey pencerelerin yapılmasına olanak veren bir binanın tepesindeki yarımküre şeklinde ve kendi başına etkileyici bir yapıdır. Romalılar MÖ 27 yılında yapımına başlanan panteonun üzerinde bir tane inşa ederek ilk kez kubbeyi oluşturdular. Modern zamanlar öncesinde yapılmış en büyük kubbe buydu. Yine de ağırdı ve daire şeklindeki bir binanın üstüne yapılmıştı. Tam tepedekinin dışında hiçbir girişi yoktu, bu nedenle estetik çekicilği yoktu.

polihedron3

Doğu Roma imparatorluğu 480 yıllarda kubbenin sağlamlığını azlatmadan birçok pencereyle bölünecek şekilde, kare şeklinde bir destek üzerine yarımküre şeklinde bir kubbe oturtma sistemiyle yapıyı çok daha ilgi çekici ve mükemmelleştirdiler.

foster_lib_plan2

Bu keşif Doğu Roma imparatoru İustinianos ayaklanma döneminin ardından gelen yıkım sonrasında, Ayasofya Kilisesi’ni yeniden inşa etmeye karar verdiğinde değerlendirildi. Yıkıntılar temizlendi, daha büyük bir alan açıldı ve altı yıl boyunca on bin işçi çalıştı. Büyük kubbe öylesine akıllıca düzenlenmişti ki pencereler eklenmiş, böylece kilisenin iç bölümünün tamamı güneş ışığı yansıtacak kadar genişletilmişti. Ayrıca aşağıdan bakıldığında çok büyük olan kubbe, destek yokmuş ve gökten aşağı sarkıyormuş görünümü veriyordu.

1123 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım