Hoşgeldiniz  

Kravat İlk Kimler Tarafından Kullanılmıştır ve İncelikleri Nelerdir?

admin | 27 Nisan 2014 | Genel

Kravat ilk olarak Hırvatlar tarafından kullanılmaya başlandı. 1618-1648 yılları arasında süren 30 yıl savaşları sırasında Fransız Kralı XIII. Louis için savaşan bir grup Hırvat askeri boyunlarına bağladıkları atkılarla, kravatın bugünkü temellerini attılar. Kravat; savaşa giden Hırvat askerlerinin eşleri, sevgilileri ve anneleri tarafından uğur getirmesi ve sıla özlemini gidermek için verilen bir armağanken, Fransız modacılarının elinde önemli bir aksesuara dönüştürüldü.

Zamanla Osmanlı İmparatorluğu’nda da kullanılmaya başlanan kravat ilk olarak padişah Sultan Abdülmecid tarafından kullanıldı. Batılılaşma etkisi nedeniyle kravat aydınlar arasında da popülerdi.

Savaş alanlarında kullanılmaya başlanan kravat, günümüzde devlet dairelerinde, balo salonlarında, ziyafetlerde, resmi organizasyonlarda kullanılır haline geldi. Bu nedenle kravatın çeşitli inceliklere ve özelliklere sahip olması gerektiği düşüncesine varıldı. Kravat özellik olarak;  ucu pantolon kemerinin alt hizasına gelecek şekilde bağlanmalı çözüldüğü zaman ilk boyuna geri dönmeli, çıkarması kolay olmalı, rutubetli yerlerde bırakılmamalı, kesinlikle ütülenmemeli (Kuru temizleme esnasında preslenmemeli), geceleri bağlı bırakılmamalı, örgü kravatlar, uzamasını engellemek için yuvarlak şekilde muhafaza edilmeli, kot pantolonla birlikte bez kumaştan yapılmış sportif bir model tercih edilmeli, kravat düğümü çekiştirilerek açılmamalı, astarı görünmemeli, ceketin sol cebine konan süs mendiliyle uyumlu olmamalı, her zaman gömlekle tezat oluşturmalı ancak tam aksi bir seçim de yapılmamalı, takım elbiselerle mikro desenli dokuma kravatlar tercih edilmeli, yün ve kaşmir kravatlar soğuk günlerde ağır kumaşlarla kullanılmalı, keten ve keten karışımı kravatlar ise sadece yaz mevsiminde ve pamuklu, keten kıyafetlerle tercih edilmelidir.

936 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım