22 Temmuz 2015

KPSS: Türkiye’yi Etkileyen Rüzgar Çeşitleri!!

KPSS: Türkiye’yi Etkileyen Rüzgar Çeşitleri!!

 

Türkiye’yi Meltem, Soğuk Yerel ve Sıcak rüzgarlar olmak üzere 3 grup rüzgar etkilemektedir. Bunlar kısaca;

Meltem Rüzgarları; Günlük sıcaklık farkı sonucu oluşur. Kara ve deniz arasında dağ ile vadi arasında görülür. Kara ve denizler arasındaki günlük sıcaklık farkından dolayı kara ve deniz meltemleri oluşur. Gündüzleri karalar, daha erken ısındığından alçak basınç alanı, denizler ise daha geç ısındığından yüksek basınç alanını oluştururlar. Bu nedenle gündüzleri denizden karaya doğru serin ve nemli rüzgarlar eser. Bunlara deniz meltemi denir. Geceleri ise karalar denizlere göre daha erken soğudundan yüksek basınç alanı oluşur ve karadan denize doğru kuru ve soğuk bir rüzgar eser. Bu rüzgarlara da kara meltemi denir.

Vadiler ve dağlar arasında günlük ısınma farkından dolayı dağ ve vadi meltemleri oluşur. Günün ilk saatlerinde önce dağ yamaçları ısındığından buralar alçak basınç alanı, vadiler daha geç ısındığı için yüksek basınç alanı durumundadır. Bu basınç farkından dolayı gündüzleri vadilerden yamçlara doğru vadi meltemleri eser. Geceler ise bu durumun tam tersi olur ve dağlardan vadilere doğru rüzgar eser. Buna da dağ meltemleri adı verilir.

Soğuk Yerel Rüzgarlar:

Karayel, Yıldız, Poyraz; Kışın Doğu Avrupa Türkiye’ye ve Türkiye’nin çevresindeki denizlere göre yüksek basınçlıdır. Özellikle batıdan Türkiye’ye ılık kava kütlelerinin girmesinden sonra bu rüzgarlar oluşur. Kuzeyden estikleri için ulaştıkları yerlerde sıcaklığı düşürürler. Kar yağışına neden olan bu rüzgarlar en çok Marmara Denizi’nde daha sonra Karadeniz’de etkilidir.

Sıcak Yerel Rüzgarlar:

Lodos: Batı rüzgarlarının bir parçası olan Lodos güneyden gelen bir rüzgardır bu yüzden sıcaktır. Akdeniz’i geçerek Güneydoğu Anadolu kıyılarına yağış bırakır.

Kıble: Güneyden eser. İç kesimlerde etkilidir. Akdeniz bölgesinde nemli ve sıcak iç kesimlerde ise kuru ve sıcak olarak eser.

Keşişleme (Samyeli): 30 derece enlemi çevresindeki dinamik yüksek basıncın etkisi sonucu oluşur. Suriye Çölü’nden Güneydoğu Anadolu’ya doğru eser. Sıcak ve kurudur, bitkiler üzerinde kurutucu etkisi vardır.

Fön Rüzgarları: Bir dağın yamacında yükselen hava kütlesinin dağın arka yamacında alçalmasıyla oluşan rüzgarlardır. Hava kütlesi dağ yamacı boyunca yükselirken nemlidir. Yükseldikçe her 100 metrede 0,5 soğur. Bu nedenle hava kütlesi dağın zirvesine ulaştığında kuru ve soğuk özellik taşır. Çünkü yükseldikçe soğumuş ve nemini bırakmıştır. Bu hava kütlesi diğer yamaç boyunca alçalırken sürtünme ve sıkışmanın etkisiyle her 100 metrede 1 derece ısınır. Kışın Doğu Karadeniz dağlarında, yazın Batı Toroslarda etkili olur.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.